Димитар Теменугов

Од Википедија — слободната енциклопедија

Димитар (Мито) Теменугов - Железни (Богданци, 1919 - Богданци, 17 септември 2001) — учесник во НОБ и делегат на Првото заседание на АСНОМ.

Формира првата партиска организација на КПЈ во Богданци. Бил политички комесар на Струмичкиот партизански одред. По Ослободувањето бил пратеник во Собранието на НР Македонија, а во април 1950 година е назначен за министер за земјоделство.[1]

Автор е на повеќе книги во кои го опишува животот на Богданци, Гевгелија и Дојран во НОБ и после тоа.

Наводи[уреди | уреди извор]