Општина Боговиње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Општина Боговиње (албански: Komuna e Bogovinës) — општина во северозападна Македонија. Центар на општината е Боговиње.

Општина Боговиње

Map of Bogovinje Municipality.svg

Знаме на Општина Боговиње Грб на Општина Боговиње
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Боговиње
Површина 141,65 км²
Демографија
Население 28.997 жит.
- проценка од 31.12.2016 30.928 жит.
Густина 204,71 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Аљбон Џемаили
Совет 19 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Боговиње Боговиње
Телефон 044 371-500
Факс 044 371-500
Мреж. место Службен портал
Карта на општина Боговиње со селските атари.
Демографска карта на општина Боговиње со селските атари.

Географиja[уреди | уреди извор]

Општината граничи со Општина Тетово на север, Општина Брвеница на исток, Општина Врапчиште на југ и со Република Косово на запад.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението од 2002, општина Боговиње има 28,997 жители, од кои:[1][2]

религија вкупно
Православни 33
Муслимани 28.810
Католици 10
Протестанти 0
Други 144
Јазик вкупно
Македонски 76
Албански 27.599
Турски 1.156
Ромски 5
Влашки 0
Српски 5
Бошњачки 4
Други 152

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Боговиње е Аљбон Џемаили од редовите на АА. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[3] Советот на општина Боговиње е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  ДУИ: 7 места
  АА: 5 места
  БЕСА: 5 места
  ДПА: 2 места

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]