Раковец (Тетовско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За селото во Општина Чашка, погл. Раковец (Велешко).
Раковец
Rakovec view 01.JPG

Панорама на Раковец

Раковец is located in Македонија
Раковец
Местоположба на Раковец во Македонија
Раковец на интерактивна карта

Координати 41°55′14″N 20°53′57″E / 41.92056° СГШ; 20.89917° ИГД / 41.92056; 20.89917Координати: 41°55′14″N 20°53′57″E / 41.92056° СГШ; 20.89917° ИГД / 41.92056; 20.89917
Општина Боговиње
Население 811 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28064
Надм. вис. 515 м
Раковец на општинската карта
Раковец во Општина Боговиње.svg

Атарот на Раковец во рамките на општината
Commons-logo.svg Раковец на Ризницата

Раковец — село во Општина Боговиње, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Долни Полог, оддалечено 18 километри јужно од Тетово.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Раковец живееле 220 жители, сие Албанци.[1]

Според Афанаиј Селишчев во 1929 година, Раковец — село во Брвеничка општина (со центар во Жеровјане) во Долнополошкиот срез и има 73 куќи со 369 жители, Албанци.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 811 жители, од кои 807 Албанци и 4 останати.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 369[2] 600 644 674 880 894 828 811

Родови[уреди | уреди извор]

Раковец е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

  • Рекалар или Врбјан (31 к.) доселени се од селото Врбен во Горна Река. Од таму се иселиле тројца браќа. Имаат иселеници во Жеровјане.
  • Деде (11 к.) доселени се од некое село во Горна Река.
  • Видушалар (42 к.) доселени се од некое село во Долна Река. Можеби од селото Видуше? мешајќи се со албанците се албанизирале. Брачни врски најчесто склопувале со селаните од Урвич и Јеловјане.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2079 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 795 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
  2. 2,0 2,1 Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 22.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]