Прејди на содржината

Чифлик (Боговиње)

Координати: 41°59′05″N 20°56′05″E / 41.98472° СГШ; 20.93472° ИГД / 41.98472; 20.93472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чифлик
Чифлик во рамките на Македонија
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Македонија
Чифлик на карта

Карта

Координати 41°59′05″N 20°56′05″E / 41.98472° СГШ; 20.93472° ИГД / 41.98472; 20.93472
Регион  Полошки
Општина  Боговиње
Област Долни Полог
Население ? жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 472 м
Чифлик на општинската карта

Атарот на Чифлик во рамките на општината
Чифлик на Ризницата

Чифлик (албански: Çifliku) — село во Општина Боговиње, Тетовско.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместемо во областа Долни Полог, на источните падини на Шара, по патот до Голема Река за Горно Палчиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е прогласено за самостојно населено место во 2014 г.,[2] а доготаш било маало на Горно Палчиште.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Службен весник на Република Македонија (149): 1. 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-28.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]