Горно Палчиште

Координати: 41°58′46″N 20°55′17″E / 41.97944° СГШ; 20.92139° ИГД / 41.97944; 20.92139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Палчиште
Горно Палчиште во рамките на Македонија
Горно Палчиште
Местоположба на Горно Палчиште во Македонија
Горно Палчиште на карта

Карта

Координати 41°58′46″N 20°55′17″E / 41.97944° СГШ; 20.92139° ИГД / 41.97944; 20.92139
Општина Боговиње
Население 1.127 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28017, 28517
Надм. вис. 507 м
Горно Палчиште на општинската карта

Атарот на Горно Палчиште во рамките на општината
Горно Палчиште на Ризницата

Горно Палчиште — село во Општина Боговиње, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Долни Полог, оддалечено 8 километри југозападно од Тетово.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948541—    
1953593+9.6%
1961695+17.2%
1971861+23.9%
19811.090+26.6%
ГодинаНас.±%
199117−98.4%
19941.166+6758.8%
20021.356+16.3%
20211.127−16.9%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Горно Палчиште живееле 165 жители, сите Албанци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 350 Албанци.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.356 жители, од кои 1 Македонец, 1.339 Албанци и 16 останати.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.127 жители, од кои 1.037 Албанци и 90 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 165 541 593 695 861 1.090 17 1.166 1.356 1.127
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

На почетокот од XIX век, од областа Булчица, во северна Албанија, се иселиле браќата Алил и Кадри Тока. Кога дошле во Полог, тие најпрвин се задржале во полското село Долно Седларце. Меѓутоа, ним не им се допаднало мочуришното земјиште, па преминале во денешното шарпланинско село Горно Палчиште. Тука овие браќа основале два големи рода: Кеке (31 куќа од Алил Тока) и Туракве (25 куќи од Кадри Тока)[10]

Горно Палчиште е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 2060, 2065 и 2065/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на објект м.з. Чифлик (денес одделно село) и основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 1.550 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Пред во селото да се населат муслимански Албанци, во селото живееле православни Македонци. Денес се знае за родот Аџагулевци кои се иселиле во градот Тетово. Исто така се знае и за родот Николовци кои се иселиле во селото Лактиње во Дебрца.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 г., 11 стр.
 11. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. Trifunovski, Jovan F. (1976). Polog (Etudes Anthropogeographiques) (француски) (1. изд.). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]