Прејди на содржината

Ново Село (Боговиње)

Координати: 41°56′43″N 20°51′45″E / 41.94528° СГШ; 20.86250° ИГД / 41.94528; 20.86250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Село

Глетка на Ново Село од падините на Шар Планина

Ново Село во рамките на Македонија
Ново Село
Местоположба на Ново Село во Македонија
Ново Село на карта

Карта

Координати 41°56′43″N 20°51′45″E / 41.94528° СГШ; 20.86250° ИГД / 41.94528; 20.86250
Општина Боговиње
Население 877 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1214
Шифра на КО 28050, 28550
Надм. вис. 1170 м
Ново Село на општинската карта

Атарот на Ново Село во рамките на општината
Ново Село на Ризницата

Ново Село — село во Општина Боговиње, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948685—    
1953722+5.4%
1961823+14.0%
19711.127+36.9%
19811.404+24.6%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
19941.450—    
20021.589+9.6%
2021877−44.8%

Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година селото било дел од Долнопалчишка општина во Долнополошкиот срез и имало 108 куќи со 494 жители, сите Македонци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 450 Албанци.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото имало 1.589 жители, од кои: 1 Македонец, 1.579 Албанци и 9 останати.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 877 жители, од кои 662 Албанци, 1 останат и 214 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 685 722 823 1.127 1.404 0 1.450 1.589 877
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Ново Село е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

 • Десовци (35 к.) се албанизирани Горанци. Доселени се од некое село во областа Гора кај Призрен во Косово. Го знаат следното родословие: Милаим (жив на 65 г. во 1948 година) Ислам-Мурат-Зеќир-Мурат-Асан-Деса, кој се доселил со синовите. Имаат иселеници во Новаке, Јеловјане, Мала Речица и Турција (шест семејства).
 • Маршин (9 к.) доселени се од местото Маршин кај Љума во северна Албанија. Имаат иселеници во Тетово (две семејства) и во Боговиње.
 • Матранч (25 к.) доселени се од некое место во северна Албанија. Имаат иселеници во Тетово (две семејства) и во Турција (едно семејство).
 • Врае (2 к.) доселени се од Љума во северна Албанија.
 • Штек (27 к.) доселени се од местото Штек кај Љума во северна Албанија.
 • Шпен (3 к.) доселени се од северна Албанија.
 • Чапри (8 к.) доселени се преку Гора од некое место во Албанија.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат избирачките места бр. 2077 и 2078 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 1.430 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 23.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]