Новаќе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Новаќе
Новаќе во рамките на Македонија
Новаќе
Местоположба на Новаќе во Македонија
Новаќе на интерактивна карта

Координати 41°57′37″N 20°54′54″E / 41.96028° СГШ; 20.91500° ИГД / 41.96028; 20.91500Координати: 41°57′37″N 20°54′54″E / 41.96028° СГШ; 20.91500° ИГД / 41.96028; 20.91500
Општина Боговиње
Население 174 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28051
Надм. вис. 509 м
Новаќе на општинската карта
Новаќе во Општина Боговиње.svg

Атарот на Новаќе во рамките на општината
Commons-logo.svg Новаќе на Ризницата


Новаќе — село во Општина Боговиње, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948172—    
1953191+11.0%
1961237+24.1%
1971280+18.1%
1981305+8.9%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994331—    
2002304−8.2%
2021174−42.8%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Новаќе живееле 175 жители, од кои 135 Албанци и 40 Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Новаќе имало 32 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година селото било дел од Брвеничка општина во Долнополошкиот срез и имало 22 куќи со 117 жители, Албанци и Македонци.[4]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 304 жители, сите Албанци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 174 жители, од кои 167 Албанци и 7 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 175 32 172 191 237 280 305 0 331 304 174
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Новаќе е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

 • Дервишовци (3 к.) најстар род во селото. Доселени се од некое село во областа Гора кај Призрен. Они се албанизирани Горанци.
 • Коматникоски (1 к.) доселени се од селото Јеловјане. Подалечно потекло од селото Рестелица во Гора. Они се албанизирани Горанци.
 • Десовци (1 к.) доселени се од селото Ново Село. Таму припаѓале на истоимениот голем род. Подалечно потекло од некое село во Гора. Они се албанизирани Горанци.
 • Беќировци (9 к.), Изероски (7 к.) и Абдиоски (2 к.) доселени се од некое место во северна Албанија.
 • Таироски (2 к.) доселени се од селото Калиште.
 • Анче (1 к.) потекнуваат од домазет доселен од селото Камењане.[11]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2064 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 353 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Стари македонски православни иселеници има во Тетово. Таму се иселени. Србиновци, Аврамовци, Мишковци, Димовци, Никодиновци, Ѓоровци, Атанасовци, Велјановци и Дамјановци. Цветковци се иселиле во Долно Седларце.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
 3. Brankoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 122-123.
 4. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 23.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. 11,0 11,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 12. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]