Долно Седларце

Координати: 41°54′38″N 20°54′38″E / 41.91056° СГШ; 20.91056° ИГД / 41.91056; 20.91056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Седларце
Долно Седларце во рамките на Македонија
Долно Седларце
Местоположба на Долно Седларце во Македонија
Долно Седларце на карта

Карта

Координати 41°54′38″N 20°54′38″E / 41.91056° СГШ; 20.91056° ИГД / 41.91056; 20.91056
Општина  Брвеница
Население 805 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28025
Долно Седларце на општинската карта

Атарот на Долно Седларце во рамките на општината
Долно Седларце на Ризницата

Долно Седларце, локално именувано само како Седларце, — село во Општина Брвеница, во околината на градот Тетово. Селото е споено со селото Брвеница.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во регионот Горни Полог. Долно Седларце е рамничарско село од позбиен тип и е споено со селото Брвеница.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Тетовската каза на Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948232—    
1953264+13.8%
1961402+52.3%
1971528+31.3%
1981644+22.0%
ГодинаНас.±%
1991672+4.3%
1994680+1.2%
2002693+1.9%
2021805+16.2%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Долно Седларце живееле 40 жители, сите Македонци.[2]

Според Афанасиј Селишчев во 1929 година, селото било дел од Брвеничка општина (со центар во Жеровјане) во Долнополошкиот срез и имало 17 куќи и 108 жители, Македонци и Албанци.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 150 Македонци.[4]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 693 жители, од кои 690 Македонци и 3 Срби.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 805 жители, од кои 778 Македонци, 5 Албанци, 2 Срби, 1 останат и 19 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 40 108 232 264 402 528 644 672 680 693 805
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Долно Седларце е македонско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото се:

 • Смиљановци (9 к.) најстар род во селото, доселени се од Прилепско. Основачи на родот биле браќата Смиљан и Сиљан;
 • Марковци (1 к.) доселени се, но не знаат од каде;
 • Златевци (3 к.) доселени се од денес албанското село Лисец. Го знаат следното родословие: Тоде (жив на 19 г. во 1947 година) Коце-Злате-Стојан, кој се доселил во селото;
 • Велковци (8 к.) доселени се од селото Синичане. Од старото село се иселиле двајца браќа Велко и Цветко. Го знаат следното родословие: Трпе (жив на 80 г. во 1947 година) Јоан-Велко, кој се доселил со неговиот брат;
 • Џиковци (3 к.) се сметаат за гранка на претходно наведениот род. Од старото село се иселиле најпрво во Горно Седларце, па во ова село, го знаат следното родословие: Тоде (жив на 25 г. во 1947 година) Ристо-Коце-Јован, кој се доселил од Горно Седларце;
 • Цветковци (1 к.) доселени се од денес албанското село Новаќе;
 • Николовци или Призренци (2 к.) доселени се во 1913 година од селото Драјчиќи кај Призрен (Косово и Метохија)
 • Стојановци (1 к.) и Таневци (1 к.) доселени се од поречкото село Брест;
 • Мамикомадовци (1 к.) доселени се од селото Сараќино, каде имаат истоимени роднини, подалечно потекло од Лисец.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Атанасиј“ во Долно Седларце

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2032 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 610 гласачи.[13]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

== Иселеништво ==-->

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.212.
 3. Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.22.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. „Црквата на свети Атанасиј во с. Долно Седларце (тетовско) го прослави својот патрон“. МПЦ - ОА. 5 февруари 2007. Посетено на 2010-04-27.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. „Кариера„". Архивирано од изворникот на 2020-12-03. Посетено на 2018-11-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]