Прејди на содржината

Селце Кеч

Координати: 41°56′20″N 20°52′35″E / 41.93889° СГШ; 20.87639° ИГД / 41.93889; 20.87639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селце Кеч
Селце Кеч во рамките на Македонија
Селце Кеч
Местоположба на Селце Кеч во Македонија
Селце Кеч на карта

Карта

Координати 41°56′20″N 20°52′35″E / 41.93889° СГШ; 20.87639° ИГД / 41.93889; 20.87639
Општина Боговиње
Население 86 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 28072, 28571
Надм. вис. 855 м
Селце Кеч на општинската карта

Атарот на Селце Кеч во рамките на општината
Селце Кеч на Ризницата

Селце Кеч (албански: Sellca e Keqe, прев. Лошо Селце) — село во Општина Боговиње, во околината на градот Тетово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948243—    
1953275+13.2%
1961263−4.4%
1971328+24.7%
1981415+26.5%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994308—    
2002212−31.2%
202186−59.4%

Според Афанасиј Селишчев, во 1929 година селото било дел од Брвеничка општина во Долнополошкиот срез и имало 41 куќа со 203 жител, Албанци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 150 Албанци.[3]

Според пописот од 2002 година селото имало 212 жители, од кои 211 Албанци и 1 останат.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 86 жители, од кои 62 Албанци и 24 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 243 275 263 328 415 0 308 212 86
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Селце Кеч е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

 • Љоковци (35 к.) и Чолаковци (8 к.) доселени се од Љума во северна Албанија. Овде живеат од крајот на XVIII век. Во Љоковци се знае следното родословие: Шаип (жив на 85 г. во 1948 година) Јонуз-Рустем-Шаин, основачот на родот. Брачни врски помеѓу овие два рода не се склучувале, туку се земале со девојки и момчиња од околните албански и горански/торбешки села.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2076 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 271 гласач.[12]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 22.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.
 11. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 12. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]