Калник

Координати: 41°58′36″N 20°56′22″E / 41.97667° СГШ; 20.93944° ИГД / 41.97667; 20.93944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Калник
Калник во рамките на Македонија
Калник
Местоположба на Калник во Македонија
Калник на карта

Карта

Координати 41°58′36″N 20°56′22″E / 41.97667° СГШ; 20.93944° ИГД / 41.97667; 20.93944
Регион  Полошки
Општина  Боговиње
Област Долни Полог
Население ? жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 453 м
Калник на општинската карта

Атарот на Калник во рамките на општината
Калник на Ризницата

Калник (албански: Kalnik) — село во Општина Боговиње, Тетовско.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместемо во областа Долни Полог, на левиот брег на Палчишка Река, меѓу селата Долно Палчиште и Голема Речица.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е прогласено за самостојно населено место во 2014 г.,[2] а доготаш било во крајниот југоисточен дел на атарот Горно Палчиште, но физички многу поблиску до Долно Палчиште.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Службен весник на Република Македонија (149): 1. 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-28.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]