Раковец (Велешко)

Координати: 41°39′49″N 21°39′49″E / 41.66361° СГШ; 21.66361° ИГД / 41.66361; 21.66361
Од Википедија — слободната енциклопедија
За селото во Општина Боговиње, погл. Раковец (Тетовско).
Раковец
Раковец во рамките на Македонија
Раковец
Местоположба на Раковец во Македонија
Раковец на карта

Карта

Координати 41°39′49″N 21°39′49″E / 41.66361° СГШ; 21.66361° ИГД / 41.66361; 21.66361
Регион  Вардарски
Општина Чашка
Население 36 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29061
Раковец на општинската карта

Атарот на Раковец во рамките на општината
Раковец на Ризницата

Раковец — село во Општина Чашка, во околината на градот Велес.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948159—    
1953157−1.3%
1961150−4.5%
1971139−7.3%
198193−33.1%
ГодинаНас.±%
199140−57.0%
199430−25.0%
200229−3.3%
202136+24.1%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 100 Македонци.[2]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 36 жители, од кои 33 Македонци и 3 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 250 248 159 157 150 139 93 40 30 29 36
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Родови[уреди | уреди извор]

Раковец е македонско село.

Според истражувањата од 1966 година, родови во селото се:

 • Староседелци: 'Филиповци (13к), 'Илинкини (7 к.), Свињаровци или Салевци (2 к.), Алексини (2 к.) и Цветкови (2 к.)
 • Доселеници: Чутини (4 к.) доселени се кон крајот на XIX век од селото Чашка. И таму се доселени однекаде; Владовци (1 к.), Пероски (1 к.) и Стојанови (2 к.) доселени се однекаде; Јованковци (2 к.) доселени се во 1915 година од селото Ораов Дол; Ѓоргија (1 к.) доселени се од селото Бистрица.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2336 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на објект сопственост на трајче николов.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 20 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 8. Трифуноски, Јован (1968). Областа на Бабуна и Тополка.
 9. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]