Манастириште (Раковец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°39′49″N 21°39′49″E / 41.66361° СГШ; 21.66361° ИГД / 41.66361; 21.66361Координати: 41°39′49″N 21°39′49″E / 41.66361° СГШ; 21.66361° ИГД / 41.66361; 21.66361
Основни податоци
Место Раковец
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во велешкото село Раковец. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба и средновековна црква. На 1,5 км северозападно од селото на мала височинка со зарамнет врв се среќаваат делови од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и грамадни камења. Во средишниот дел на наоѓалиштето се гледаат остатоци од градба, според преданието, манастир. Од ова наоѓалиште потекнува една стара плоча со старогрчки натпис, сега во Музејот во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 80. ISBN 9989649286.