Прејди на содржината

Припор (Велешко)

Координати: 41°33′1″N 21°46′37″E / 41.55028° СГШ; 21.77694° ИГД / 41.55028; 21.77694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Припор
Припор во рамките на Македонија
Припор
Местоположба на Припор во Македонија
Припор на карта

Карта

Координати 41°33′1″N 21°46′37″E / 41.55028° СГШ; 21.77694° ИГД / 41.55028; 21.77694
Регион  Вардарски
Општина Чашка
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 625 м
Припор на општинската карта

Атарот на Припор во рамките на општината
Припор на Ризницата

Припор — историско село во источниот дел на областа Азот, Велешко.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на северните падини на планината Бабуна, јужно од с. Крајници, и денес лежи во неговиот атар.

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ во 1873 г. Трипор (Tripor) е наведено како село со 4 домаќинства и 16 жители Македонци.[2][3]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) на крајот на XIX век Припор имал 15 жители Македонци христијани.[2][4]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го покажува Припор (Pripor) како напуштено село.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, с. 180-181.
  4. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, с. 158.
  5. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927