Попадија

Координати: 41°29′46″N 21°46′43″E / 41.49611° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.49611; 21.77861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Попадија
Попадија во рамките на Македонија
Попадија
Местоположба на Попадија во Македонија
Попадија на карта

Карта

Координати 41°29′46″N 21°46′43″E / 41.49611° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.49611; 21.77861
Регион  Вардарски
Општина Чашка
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29060
Попадија на општинската карта

Атарот на Попадија во рамките на општината
Попадија на Ризницата

Попадија — село во Општина Чашка, во околината на градот Велес.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Попадија — село во Општина Чашка. Селото е оддалечено 30км јужно од градот Велес. Соседни села на селото Попадија се: Крајници од север, Фариш и Никодин од југ, Мрзен Ораовец од исток, Смиловци од запад.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Велешката каза (нахија Азот) во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948458—    
1953422−7.9%
1961303−28.2%
197155−81.8%
198113−76.4%
ГодинаНас.±%
19919−30.8%
19942−77.8%
20020−100.0%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Попадија живееле 550 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Попадија имало 640 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 450 Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 550 640 458 422 303 55 13 9 2 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Попадија било македонско село.

Според истражувањата од почетокот на 1920-тите, родови во селото:

 • Староседелци: Заровци (23 к.) се делат на Кралевци, Мутевци, Чонинци, Прдловци, Златковци и Деловци, и Малиновци (45 к.) се делат на Јарнановци, Јанковци, Ѓоревци, Тренчевци, Ѓорговци, Мурџевци, Трипуновци, Узуновци, Голевци и Бошковци. овие два рода се староседелски, порано живееле во некои сега раселени села во атарот на селото Попадија;
 • Доселеници: Бежановци (26 к.) се делат на Јосифовци, Мартиновци, Ѓурлевци, Ковевци, Салвантевци и Пузевци. доселени се од некое село кај Солун (солунско) во Егејска Македонија; Оморанци (2 к.) доселени се од селото Оморани средината на XIX век; Силотијовци (1 к.) доселени се од селото Јасеново во 1860 година.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 158.
 3. D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р.118-119.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]