Горно Врановци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горно Врановци
Горно Врановци is located in Македонија
Горно Врановци
Местоположба на Горно Врановци во Македонија
Координати 41°40′52″N 21°33′24″E / 41.68111° N; 21.55667° E / 41.68111; 21.55667Координати: 41°40′52″N 21°33′24″E / 41.68111° N; 21.55667° E / 41.68111; 21.55667
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Чашка
Население 199 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 679 м
Горно Врановци на општинската карта
Горно Врановци во Општина Чашка.svg

Атарот на Горно Врановци во рамките на општината
Commons-logo.svg Горно Врановци на Ризницата


Горно Врановци — село во Општина Чашка, во околината на градот Велес.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Гроот, во полите на Јакупица, во средното сливно подрачје на реката Тополка, од нејзината десна страна. Населбата од градот Велес е оддалечена 29 километри.

Историја[уреди | уреди извор]

Од крајот на XVIII век во ова село почнале да се населуваат муслимани од мијачките-торбешки села кај Радика. Некои заостанати христијани го примиле исламот и така се создало селото Горно Врановци. Македонските муслимани од ова село почнале да се иселуваат со пропаѓањето на Османлиското Царство. А најголемото иселување на жителите од ова село било во 50-тите на 20 век. Тие заминале за Турција. А на нивно место се доселиле Албанци од Косово.

На 29 октомври во Горно Врановци е објавен првиот број на весникот „Нова Македонија“, каде што се наоѓа и првата печатница во ослободената Македонија, денес претворена во музеј. Весникот кој сè на сè имал точно 8 страници излегол во мал тираж, бил дистрибуиран до бригади, штабови и многу здруженија и претставувал прв официјален документ испечатен на кодифициран македонски јазик.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Горно Врановци живееле 1.900 жители, сите Македонци муслимани.[1]

Според пописот од 2002 година селото има 199 жители, од кои 189 Албанци, 9 Турци и 1 Македонец.[2]

На табелата е претставен бројот на движењето на населението во следните пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 1.900[1] 3 354 3 847 738 177 184 221 199

Во пописите од 1948 и 1953 година, Горно Врановци е најголемото село по број на жители во Република Македонија, а поголемо и од неколку помали градови во тој период како Крива Паланка, Неготино, Виница, Кратово и други. Во средината на 50-тите години селото значително се празни, бидејќи голем дел од населението се иселува во Измир, Турција, така што во следната пописна 1961 година, регистрирани се само 738 жители, или 3 109 жители помалку од минатиот попис. До пред доселувањето на Албанците, во селото живееле Македонци муслимани, кои биле доселени од селата во Долна Река.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 2230 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 282 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости =[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Во 1950-тите години целото население (кое се состоело од Македонци-муслимани) се иселило во Измир, Турција, а на нивно место доаѓаат Албанци од Косово пребегани поради крвна одмазда.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 157.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]