Црква „Св. Никола“ - Мокрени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Селската црква во Мокрени.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Богомилска
Местоположба

Координати 41°32′59″N 21°30′9″E / 41.54972° СГШ; 21.50250° ИГД / 41.54972; 21.50250Координати: 41°32′59″N 21°30′9″E / 41.54972° СГШ; 21.50250° ИГД / 41.54972; 21.50250
Место Мокрени
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1852
Живопис 1860
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Никола — главна селска црква во азотското село Мокрени.[1][2]

Црквата се наоѓа во самото село, а истата е прогласен за заштитен споменик на културата.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1852 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата е трикорабна со полукружна апсида од надвор. Камбанаријата е со квадратна основа, поставена на дрвени греди и се наоѓа на влезот од дворот на црквата.[3]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Била фрескоживописана во 1860 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Богомилска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 19 август 2018.
  3. 3,0 3,1 Профил на Општина Чашка. Општина Чашка. 2008. стр. 20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]