Црква „Св. Атанасиј“ - Војница (селска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа статија се однесува за главната селска црква во Војница, за истоимената манастирска црква во селото видете ја оваа статија.
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црквата „Св. Атанасиј“ во село Војница (2).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Изворска
Местоположба

Координати 41°36′18″N 21°45′00″E / 41.60500° СГШ; 21.75000° ИГД / 41.60500; 21.75000Координати: 41°36′18″N 21°45′00″E / 41.60500° СГШ; 21.75000° ИГД / 41.60500; 21.75000
Место Војница
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј Александриски
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна селска црква во селото Војница.[1][2]

Црквата се наоѓа во самото село, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта. Таа е во крајно запуштена состојба и постои опасност да се урне.

Црквата претставува заштитено културно наследство на Македонија од 1953 година поради архитектурата на објектот и специфичната изработка на икони и фрески, кои се од непознат автор.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена на почетокот на XIX век.[3]

Денешна состојба[уреди | уреди извор]

Црквата се распаѓа, а со неа и иконите, фреските и црковните книги. Иако црквата е заштитен споменик на културата, ништо не е преземено за нејзина заштита. Жителите со страв влегуваат во црквата, бидејќи објектот е руиниран и постои можност за рушење на покривот. Изготвениот проект за нејзина санација чинел 10.000 евра, но сепак не бил реализиран поради недостиг на средства. Покривот на црквата прокиснува точно над иконостасот, а таваните се напукнати. За да се зачуваат дел од иконите и црковните книги, се чуваат на сигурно и тајно место.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Најстарата фреска во црквата потекнува од 1821 година, но црквата била изградена претходно, но нема пишан документ за тоа.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Изворска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 14 август 2018.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Печков, Петар (25 мај 2006). „Цркви оставени само на божја милост“. Ти реков ми рече. Посетено на 14 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]