Џамија (Горно Врановци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горноврановска џамија
Основни податоци
МестоГорно Врановци, Велешко, Македонија
Координати41°40′52.0″N 21°33′21.5″E / 41.681111° СГШ; 21.555972° ИГД / 41.681111; 21.555972Координати: 41°40′52.0″N 21°33′21.5″E / 41.681111° СГШ; 21.555972° ИГД / 41.681111; 21.555972
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиски
Особености
Минариња1
Прогласен закултурно наследство на Македонија

Горноврановска џамијаосманлиска џамија во велешко село Горно Врановци, Општина Чашка. Му припаѓа на Велешкото муфтиство на ИВЗ и прогласена е за значајно културно наследство на Македонија.[1]

Во 1944 година во џамијата имало партизанска болница за единиците на НОВ и ПОМ. Градбата е обновена во 2004 - 2009 г..[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. Печков, Петар (27 ноември 2014). „Оџа присвоил пари наменети за обнова на џамија во Горно Врановци“. Ти реков ми рече. Посетено на 14 март 2020.