Спомен-куќа на Петар Поп Арсов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спомен-куќа на Петар Поп Арсов
Куќата на Петар Поп Арсов-Богомила.JPG
Поглед на спомен-куќата
Спомен-куќа на Петар Поп Арсов is located in Македонија
Спомен-куќа на Петар Поп Арсов
Местоположба во рамки на Македонија
Основан1986
МестоБогомила, Македонија Македонија
Координати41°35′42″ СГШ; 21°28′30″ ИГД / 41.5949° СГШ; 21.4749° ИГД / 41.5949; 21.4749
Дел од серијалот Петар Поп Арсов
На мокров 2.jpg

Спомен-куќа на Петар Поп Арсов — спомен-куќа во селото Богомила, роден дом на македонскиот револуционер Петар Поп Арсов, еден од основачите на Македонската револуционерна организација. Куќата е донорана на Република Македонија од Стамен Поп-Арсов..[1][2]

Во 1986 година куќата била конзервирана и била поставена музејската поставка.[3] Истата година, куќата била прогласена за културно наследство на Македонија.[4]

Во текот на повеќе децении оваа спомен-куќа била посетена од илјадници посетители. Од куќата на Петар Поп Арсов во средината на 90-тите биле украдени библијата, пиштол и нож, а во 2012 година била оштетена.[4] Со средства од Министерството за култура била извршена санација.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]