Црква „Св. Атанасиј“ - Војница (манастирска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа статија се однесува за манастирската црква во Војница, за истоимената селска црква во Војница видете ја оваа статија.
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Манастирската црква во Војница.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Изворска
Местоположба
Координати 41°36′02.2″N 21°45′50″E / 41.600611° СГШ; 21.76389° ИГД / 41.600611; 21.76389Координати: 41°36′02.2″N 21°45′50″E / 41.600611° СГШ; 21.76389° ИГД / 41.600611; 21.76389
Нас. место Војница
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј Александриски
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна и единствена манастирска црква на Војничкиот манастир во селото Војница.[1]

Црквата се наоѓа надвор од селото и до нејзе се доаѓа преку земјен пат.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]