Војнички манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Војнички манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Атанасиј“ - Војница
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Атанасиј Александриски
ЕпархијаПовардарска
Цркви„Св. Атанасиј“
Личности
Место
МестоВојница, Општина Чашка, Македонија Македонија
Координати41°36′02.2″N 21°45′50″E / 41.600611° N; 21.76389° E / 41.600611; 21.76389Координати: 41°36′02.2″N 21°45′50″E / 41.600611° N; 21.76389° E / 41.600611; 21.76389
Видливи остатоци1 црква, конак
Отворен за јавностда
Други информации(Изворска парохија)

Војнички манастирманастир во селото Војница, сместен надвор од селото, до кој се стигнува преу земјен пат.[1]

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Манастирскиот комплекс е составен од: манастирската црква, манастирските конаци, кои се во градба, како и други помошни објекти.

Црква „Св. Атанасиј“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Атанасиј“ - Војница.

Главната манастирска црква е посветена на Свети Атанасиј Александриски, по која е и наречен целиот манастир.

Конаци[уреди | уреди извор]

Започната е изградба на манастирски конаци.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.