Изворска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворска парохија — македонска православна парохија, дел од Велешкото архијерејско намесништво на Повардарската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ја сочинуваат селата: Извор, Долно Врановци, Стари Град, Владиловци, Смиловци, Попадија, Степанци, Војница, Крајници, Бусилци и населбата Превалец, во близина на Велес. Парохиски свештеник е Димче Спасев.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“
(парохиска црква)
Извор XIX век Селската црква „Св. Атанасиј“ во Извор (1).jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Извор Манастирската црква „Св. Атанасиј“ во Извор.jpg
Црква „Св. Илија“ Долно Врановци Поглед на селската црква во Долно Врановци.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Стари Град Црквата во селото Стари Град (1).jpg
Црква „Св. Никола“ Владиловци XVII век Влезот во црквата во Владиловци.jpg
Црква „Св. Петар и Павле“ Смиловци
Црква „Св. Богородица“ Попадија
Црква „Св. Никола“ Степанци Поглед на црквата во Степанци.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Степанци
Црква „Св. Атанасиј“ Војница XIX век Црквата „Св. Атанасиј“ во село Војница (2).jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Војница Манастирската црква во Војница.jpg
Црква „Св. Никола“ Крајници
Црква „Св. Илија“ Бусилци XIX век Селската црква во Бусилци (2).jpg
Црква „Св. Богородица“ Превалец

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Повардарска епархија - Архиерејско намесништво Велес“. Повардарска епархија. Посетено на 17 август 2018.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°33′1″N 21°41′36″E / 41.55028° N; 21.69333° E / 41.55028; 21.69333