Црква „Св. Никола“ - Степанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Поглед на црквата во Степанци.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Изворска
Местоположба
Координати 41°29′45″N 21°39′5″E / 41.49583° N; 21.65139° E / 41.49583; 21.65139Координати: 41°29′45″N 21°39′5″E / 41.49583° N; 21.65139° E / 41.49583; 21.65139
Населено место Степанци
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Степанци.[1][2]

Црквата се наоѓа веднаш на самиот влез во селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Покривот на црквата се срушил, но по иницијатива на мештаните еден од црквата е саниран и обновен. Обновата била помогната од семејството Цветковски од градот Велес во 2013 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на црквата
Надворешноста на црквата
Околината на црквата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Изворска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 30 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]