Црква „Св. Атанасиј“ - Извор (селска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа статија се однесува за главната селска црква во Извор, за истоимената манастирска црква во селото видете ја оваа статија.
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Селската црква „Св. Атанасиј“ во Извор (1).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Изворска
Местоположба

Координати 41°33′1″N 21°41′36″E / 41.55028° СГШ; 21.69333° ИГД / 41.55028; 21.69333Координати: 41°33′1″N 21°41′36″E / 41.55028° СГШ; 21.69333° ИГД / 41.55028; 21.69333
Место Извор
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј Александриски
Изградба XIX век
Живопис 1863
Зограф Петар Николов
Емануил Исаков
Архитектонски опис

Свети Атанасиј — главна селска црква во селото Извор, а воедно и парохиски храм на Изворската парохија.[1][2]

Црквата се наоѓа над селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во XIX век.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Била живописана во 1863 година од зографот Петар Николов и неговиот роднина Емануил Исаков, обајцата од Ораовец.

На фреската на Свети Никола оставиле натпис: „Сей ѡбразъ го направиѧ зуграфите Манче и Петре за нихни споменъ ѿ Ораовецъ“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Изворска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 17 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]