Црква „Св. Атанасиј“ - Извор (манастирска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа статија се однесува за главната манастирска црква во Извор, за истоимената селска црква во селото видете ја оваа статија.
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Манастирската црква „Св. Атанасиј“ во Извор.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Изворска
Местоположба
Координати 41°33′18.9″N 21°41′30.9″E / 41.555250° N; 21.691917° E / 41.555250; 21.691917Координати: 41°33′18.9″N 21°41′30.9″E / 41.555250° N; 21.691917° E / 41.555250; 21.691917
Населено место Извор
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј Александриски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — главна и единствена манастирска црква на Изворскиот манастир во селото Извор.[1][2]

Црквата се наоѓа над селото на рид од кој се пружа поглед на целото село.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Изворска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 17 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]