Ораовец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ораовец е село во југозападниот дел на Општина Велес, во долното сливно подрачје на реката Бабуна, од нејзината лева страна. Селото е ридско на надморска височина од 460 метри, од градот Велес е оддалечено 14 километри. Ораовец е мало село во фаза на наполно раселување и во него живеат само 28 жители, сите Македонци.


Ораовец
Ораовец се наоѓа во Republic of Macedonia
Ораовец
Местоположба на Ораовец во Македонија
Координати 41°38′07″ СГШ 21°45′33″ ИГД / 
Општина Општина Велес


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]