Прејди на содржината

Раштани (Велешко)

Координати: 41°43′27″N 21°42′46″E / 41.72417° СГШ; 21.71278° ИГД / 41.72417; 21.71278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Раштани
Раштани во рамките на Македонија
Раштани
Местоположба на Раштани во Македонија
Раштани на карта

Карта

Координати 41°43′27″N 21°42′46″E / 41.72417° СГШ; 21.71278° ИГД / 41.72417; 21.71278
Регион  Вардарски
Општина Велес
Население 257 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29062
Раштани на општинската карта

Атарот на Раштани во рамките на општината
Раштани на Ризницата

Раштани — село во северозападниот дел на Општина Велес, во околината на градот Велес, во долното сливно подрачје на реката Тополка, а на северозападната падина — на ридот Гроот.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото е рамничарско и лежи на надморска височина од 380 метри, а од градот Велес е оддалечено 6 километри. Во Раштани работи основно училиште до IV одделение, има неколку угостителски и стопанско-земјоделски објекти и споменик од НОБ, посветен на Февруарскиот поход.

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Население

[уреди | уреди извор]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948183—    
1953204+11.5%
1961187−8.3%
1971173−7.5%
1981167−3.5%
ГодинаНас.±%
1991323+93.4%
1994264−18.3%
2002396+50.0%
2021286−27.8%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 200 Македонци.[2]

Според пописот од 2002 година, селото Раштани има 286 жители од кои сите се Македонци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 257 жители, од кои 219 Македонци, 1 Влав, 1 Србин и 36 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 260 152 183 204 187 173 167 323 264 396 286
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Раштани е македонско село.

Според истражувањата од 1966/67 година, родови во селото се

 • Скубареви (3 к.), Чупчевци (3 к.), Брлевци (3 к.), Пецевци (3 к.), Лазови (2 к.), Ицкови (1 к.), Саздови (1 к.), Ордеви (5 к.), Наунови (4 к.) и Тоскаровци (1 к.). сите наведени родови се староседелски.
 • Караџовци (4 к.) доселени се од денес албанското село Бузалково.
 • Малиќовци (1 к.) доселени се во турско време од селото ’Рлевци.
 • Арсевци (1 к.) и Балчаковци (1 к.) доселени се во 1919 година од селото Дреново.
 • Бузалковци (4 к.) доселени се во периодот од 1946-48г од селото Бузалково.
 • Гускарови (1 к.) доселени се од селото Белештевица.
 • Угриновци (3 к.) и Црешневци (1 к.) доселени се од селото Црешнево после 1946 година.
 • Дреновчани (5 к.) доселени се од селото Дреново. Во Дреново биле староседелци.
 • Бистричани (1 к.) доселени се од селото Бистрица.[8]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Избирачко место

[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2203 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 242 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]
Археолошки наоѓалишта

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 8. Трифуноски, Јован. Област Бабуне и Тополке. Скопје.
 9. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]