Иванковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Иванковци е село кое се наоѓа во крајниот северен дел на подрачјето на Општина Велес во Република Македонија. Во селото живеат околу 874 жители според пописот од 2002 година.


Иванковци
Иванковци 05.jpg

Поглед на селото Иванковци

Иванковци се наоѓа во Republic of Macedonia
Иванковци
Местоположба на Иванковци во Македонија
Координати 41°50′56″ СГШ 21°49′13″ ИГД / 
Општина Општина Велес
Население 874 жители жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1407
Надм. вис. 480 м


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото лежи на надморска височина од 480 метри и се наоѓа во горното сливно подрачје на рекатаОтовица. Од градот Велес е оддалечено 20 км. Иванковци се наоѓа во историската област Повардарие, се наоѓа под Градиштанска планина. Иванковци е доста развиено село во него работи осумгодишно основното училиште „Стојан Бурчевски“, амбуланта, фабрички погон, пошта, 5 продавници, ресторани и угостителски објекти, а има и земјоделска задруга. Површината на селскиот атар изнесува 30км2. Климата е изменета континентална со силно влијание од Егејскиот дел.

Историja[уреди | уреди извор]

До почетокот на 20 век, главно селото било населено со Турци, кои потоа се иселиле во матичната земја.

Економија[уреди | уреди извор]

Иванковци претставува едно од најразвиените села во Општина Велес. Земјоделието е главна движечка алка на економијата во селото. Преку проектот " Рурален развој " од ИПАРД програмата значително се зголеми обработливата површина и се употребува најсовремена земјоделска механизација за негова обработка која во голем дел е добиена од истоимениот проект.

Демографија[уреди | уреди извор]

Иванковци има 874 жители од кои 716 се Македонци, а 157 се етнички Срби. Сите жители во Иванковци се православни христијани.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Иванковци претставува доста активно политичко село во кое често се организираат разни политички средби и постојано се користат и политички простории од разни политички партии.


Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Во Иванковци е дигната спомен плоча во чест на Стојан Бурчевски Буридан, и негово име носи и училиштето во Иванковци.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Празникот Света Троица , селска слава, се слави редовно, секоја година.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Камен-темелник на црква во с. Иванковци