Иванковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иванковци
Иванковци 05.jpg

Поглед на селото Иванковци

Иванковци is located in Македонија
Иванковци
Местоположба на Иванковци во Македонија
Координати 41°50′56″N 21°49′13″E / 41.84889° N; 21.82028° E / 41.84889; 21.82028Координати: 41°50′56″N 21°49′13″E / 41.84889° N; 21.82028° E / 41.84889; 21.82028
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Велес
Население 857 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1407
Шифра на КО 29026
Надм. вис. 480 м
Иванковци на општинската карта
Иванковци во Општина Велес.svg

Атарот на Иванковци во рамките на општината

Иванковци — село во Општина Велес, во околината на градот Велес. До средината на XX век, главно 70 % од населението го сочинувале Турци, кои потоа масовно се иселиле во матичната земја.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото лежи на надморска височина од 480 метри и се наоѓа во горното сливно подрачје на реката Отовица. Од градот Велес е оддалечено 20 км. Иванковци се наоѓа во историската област Повардарие, се наоѓа под Градиштанска планина. Иванковци е доста развиено село во него работи осумгодишно основното училиште „Стојан Бурчевски“, амбуланта, фабрички погон, пошта, 5 продавници, ресторани и угостителски објекти, а има и земјоделска задруга. Површината на селскиот атар изнесува 30км2. Климата е изменета континентална со силно влијание од Егејскиот дел.

Историја[уреди | уреди извор]

До средината на XX век, главно 70 % од населението го сочинувале Турци, кои потоа масовно се иселиле во матичната земја.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Иванковци претставува едно од најразвиените села во Општина Велес. Земјоделието е главна движечка алка на економијата во селото. Преку проектот " Рурален развој " од ИПАРД програмата значително се зголеми обработливата површина и се употребува најсовремена земјоделска механизација за негова обработка која во голем дел е добиена од истоимениот проект.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2002 година, во Иванковци живеат 857 жители (од кои 685 Македонци и 172 Срби) и претставува голема населба.[1]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[2]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 1.625
1953 525 1.298 4 3 1.830
1961 886 272 23 1.181
1971 872 268 28 1.169
1981 828 175 6 1.009
1991 752 149 11 912
1994 716 157 1 874
2002 685 172 857

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Иванковци претставува доста активно политичко село во кое често се организираат разни политички средби и постојано се користат и политички простории од разни политички партии.

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 2192 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 623 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Во Иванковци е дигната спомен-плоча во чест на Стојан Бурчевски Буридан, и негово име носи и училиштето во Иванковци.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Празникот Света Троица , селска слава, се слави редовно, секоја година.

Личности[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  3. Камен-темелник на црква во с. Иванковци
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]