Бекирлија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бекирлија
Фотолов Е.Лушкоска - Бекирлија 06.jpg

Разрушени куќи во Бекирлија

Бекирлија is located in Македонија
Бекирлија
Местоположба на Бекирлија во Македонија
Координати 41°40′48″N 21°56′27″E / 41.68000° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.68000; 21.94083Координати: 41°40′48″N 21°56′27″E / 41.68000° СГШ; 21.94083° ИГД / 41.68000; 21.94083
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Coat of arms of Lozovo Municipality.svg Лозово
Население 5 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2208
Шифра на КО 24005
Надм. вис. 223 м
Бекирлија на општинската карта
Бекирлија во Општина Лозово.svg

Атарот на Бекирлија во рамките на општината

Бекирлија — село во Општина Лозово, во областа Овче Поле.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во крајниот југозападен дел од Овче Поле, југозападно од општинскиот центар Лозово.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот етниграф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 270 Турци.[1] Како турско село означено било и од страна на Леонард Шулце Јена и Димитар Гаџанов.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 5 жители, сите Турци.[2]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 270[1] 134 161 116 70 25 25 15 5

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 1709 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа на селото Кишино.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 25 гласачи.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]