Милчо Манчевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Милчо Манчевски
Роден(а) Милчо Манчевски
18 октомври 1969
Скопје, денешна Македонија Македонија
Занимање режисер, сценарист , писател , фотограф
Награди

Златен лав 1994 Пред дождот
Сребрен Кондор за најдобар филм од странско говорно подрачје во Аргентина
1995 Пред дождот
Independent Spirit Award for Best Foreign Film
1995 Пред дождот
МТВ музичка Награда за најдобро рап видео
1992 "Тенеси"
Billboard Награда за најдобро видео

1992 "Тенеси"
Страница
http://www.manchevski.com/
Пред дождот
Прашина

Милчо Манчевски (р. 18 октомври 1969[1] во Скопје) — македонски филмски режисер , сценарист , писател , фотограф. "Њујорк тајмс" го вклучи неговиот филм "Пред дождот" (1994) во листата на 1000 Најдобри филмови некогаш направени. Манчевски е автор на две изложби на фотографии, дела на фикција, како и книги, есеи и уметнички преформанси. Неговите дела имаат повеќе од 250 фестивалски проекции (вклучувајќи Венеција, Берлин, Торонто, Сао Паоло, Истанбул, Токио, Ерусалим, Хонг Конг, Стокхолм итн.) Неговите филмови се дистрибуирани во повеќе од 50 земји. Неговата работа е вклучена во студиските програми на бројни универзитети и е предмет на две академски конференции (во Фиренца и Лајпциг) и има почесен докторат од московскиот VGIK. Тој предава на Feirstein Graduate School at Brooklyn College of the City University of New York. Негови претходни наставни позиции го вклучуваат Шангајскиот универзитет во Кина, ВГИК во Москва, ЕИЦТВ во Куба, Универзитетот во Ваљадолид, Институтот за напредни студии Унгарија и Тиш Школата за уметности на Универзитетот во Њујорк.

Биографија[уреди | уреди извор]

Милчо Манчевски е роден на 18 октомври 1959 година во Скопје. Студирал Историја на уметноста и археологија на Филозофскиот факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје. Како американски стипендист во 1982 година дипломирал на факултетот за филм и фотографија во Карбондејл, Илиноис. Од 1985 година, Манчевски живеел во Њујорк и во Скопје. Во 2012 г. е прогласен за Национален уметник на Република Македонија.


Творештво[уреди | уреди извор]

Манчевски е автор на повеќе од шеесет филмски дела: кусометражни, играни и документарни филмови, видео-спотови, рекламни и долгометражни филмски сценарија
Тој е сценарист и режисер на долгометражните филмови: Пред дождот (1994), Прашина (2001), Сенки (2007), Мајки (2010), Бикини Мун (2017), краткиот филм Четврток (2013) и на преку 50 кусометражни филмови, документарци, реклами, музички спотови и др. Исто така, Манчевски се појавува и како актер во неколку кусометражни филмови, во два македонски играни филма и во една театарска претстава.
Летото 2015 година, Манчевски бил претседател на жири-комисијата за доделување на наградата „Леопарди на утрешнината“, во категоријата на кратки и среднометражни филмови од млади автори.[2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Премиера : Филмски Фестивал во Сао Пауло (Бразил), 21 Октомври 2017

Премиера: Меѓународен Филмски Фестивал во Торонто , 12 Септември 2010. Европска премиера : Берлински Филмски фестивал

Премиера : Меѓународен Филмски Фестивал во Торонто ( Канада ) ,9 Септември 2007

Премиера: Отварање на Филмскиот Фестивал во Венеција, 29 Август 2001

Прв македонски филм номиниран за престижната награда „Оскар“, што секоја година се доделува од Американската академија за филмски науки и уметности.Премиерно прикажан на Венецијанскиот Филмски фестивал , 1 Септември 1994


На 28 август 2013 година, на отворањето на седумдесеттото издание на филмскиот фестивал во Венеција, во рамките на специјалниот проект „Future Reloaded“ за првпат бил прикажан краткиот филм на Манчевски под наслов „Четврток“, кој по премиерата бил поставен на интернет-страницата на Манчевски, како и на „Јутјуб“, каде во првите три дена го виделе дури 15 000 гледачи. Исто така, по завршувањето на фестивалот во Венеција, филмот бил поставен и на официјалната интернет-страница на овoј фестивал. Најпосле, филмот бил прикажан на италијанската радиотелевизијаРАИ“, на каналот посветен на кинематографијата, и тоа во рамките на емисијата за седумдесеттиот јубилеј на фестивалот во Венеција.[3] Инаку, филмот „Четврток“ е снимен според сценариото на Манчевски, а продуцент е Арон Левин. Во главната улога настапува Лора Ласи, директор на фотографијата е Уна Ли, монтажата е дело на Питер Мостерт, а музиката ја компонирал Игор Василев Новоградска. Филмот е снимен во Њујорк и претставува американска продукција.[4]

Краткометражен Филм[уреди | уреди извор]

Останати дела[уреди | уреди извор]

Тој е автор на рекламниот спот за убавините на Македонија, под наслов „Македонија вечна“.

Манчевски е автор на книгата „Духот на мајка ми“, голем број куси раскази "Слики, Зборови и Лаги",2015 , есеи „Вистина и проза:Белешки за (исклучителната) верба во уметноста", 2012 како и две книги со фотографии "Улица", 1999 и "Пет капки сон", 2010.

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Манчевски е добитник на повеќе награди и признанија, и тоа: за филмот Пред дождот наградата „Златен лав“ за најдобар филм на Фестивалот во Венеција (1994), номинација за наградата „Оскар“ за најдобар филм од странско говорно подрачје (1995), наградата „Сребрен кондор“ за најдобар филм од странско говорно подрачје во Аргентина (1996); за 1.73 награда за најдобар експериментален филм; спотот Тенеси прогласен е за најдобар видео запис според американската музичка телевизија и вброен меѓу стоте најдобри видео записи од магазинот „Ролинг Стоун“.
Манчевски е добитник и на неколку државни признанија: 11 Октомври (1995), Мајка Тереза за хуманитарна работа и Амбасадор на културата на Република Македонија (2007), што ја доделува Владата на Република Македонија.
На 11 март 2014 година, на универзитетот „Браун“ во Роуд Ајланд, САД, започнала ретроспектива на филмското творештво на Манчевски, под наслов: „Денови на Манчевски: Мајчин дожд“. Во рамките на ретроспективата биле прикажани филмовите: „Прашина“, „Мајки“ и „Пред дождот“.[5]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.maccinema.com/Person.aspx?p=399
  2. „Милчо Манчевски претседател на жирито на фестивалот во Локарно“, Дневник, година XIX, број 5834, петок, 7 август 2015, стр. 19.
  3. Краткиот "Четврток" од Милчо Манчевски на телевизија РАИ, Дневник, петок, 6 септември 2013, стр. 25.
  4. Краткиот „Четврток“ од Милчо Манчевски на телевизија РАИ, Дневник, петок, 6 септември 2013, стр. 25.
  5. „Денови на Манчевски во САД“, Дневник, година XVIII, број 5415, петок, 14 март 2014, стр. 22.