Прејди на содржината

МТВ Видео Музички Награди

Од Википедија — слободната енциклопедија
МТВ Видео Музички Награди
ДржаваСоединети Американски Држави Уреди на Википодатоците
ДоделуваMTV Уреди на Википодатоците
Мрежно местоhttps://www.mtv.com/vma Уреди на Википодатоците
Дел од сериите поврзани со

MTV
  во САД  

MTV канали
MTV2 · Tr3́s · mtvU

MTV програми

Личности на MTV

Цензура на MTV

MTV Мрежи

МТВ Видео Музички Награди (најчесто нарекувани со кратенката ВМН) — награда доделувана од телевизискиот канал МТV со цел ги награди најдобрите музички видеа. Првобитно замислена како алтернатива на Греми Наградите (во категоријата видео), годишната МТВ Видео Музички Награди често е нарекувана „Оскар за младите“, потврда за способноста да привлече милиони млади тинејџери сè до 20-годишните.[1] Во 2001 година ВМН станаа многу посакувана награда. Доделената статуа на победниците е астронаут на месечината, една од најраните претстави на МТВ.

Годишната ВМН цереоминија обично се одржува во средината на септември и се пренесува во живо на МТВ. Првата ВМН церемонија се одржала 1984 година на Њујорк Радио Сити Мјузик Хол. Другите ВМН се одржувале во Лос Анџелес, Мајами и Лас Вегас. Последните ВМН се одржаа на 12 септември 2010 година во Нокија Театарот во Лос Анџелес.

ВМН се генерациски поп-културно наградно шоу кое ги собира најпопуларните бендови и артисти секоја година. Со години, шоуто беше значајно по неговите луди моменти (некој пресек од повторно покажуваните); тоа побрзо добива популарност отколку доделените награди. Шоуто започнува со предшоу кое може да трае од 1 до 2 часа. Тоа е следено од главното шоу кое трае повеќе од два-три часа, а потоа пост-шоуто.

Значајни Моменти

[уреди | уреди извор]

1980-ти години

[уреди | уреди извор]
Радио Сити Хол, дом на првите МТВ Видео Музички Награди.

1984 година

[уреди | уреди извор]

На првите MTВ Видео Музички награди во 1984 година, Мадона го изведе својот хит "Like A Virgin" облечена во комбинација корсет / свадбена наметка, вклучувајќи го и нејзиниот заштитен знак појасот "машка играчка". Во текот на изведбата, таа се тркалаше наоколу на подот, откривајќи ги тантелените чорапи и жартиерата.[2] Синди Лопер зборуваше во "егзорцист " за да ги објасни ВМН правила пред освојувањето на најдобар женски спот за “ Girls Just Want To Have Fun” („Девојките само сакаат да се забавуваат“).[3]

1986 година

[уреди | уреди извор]

Витни Хјустон, која беше една од првите женски афроамерикански уметници да добијат емитување на мрежата, каде што настапува соо “ How Will I Know ”( "Како ќе знам" ) и “ Greatest Love At All ” ("Најголема љубов на сите") на Видео Музичките Награди во 1986 година. Мрежата добила критики поради тоа што не имало доволно игра во видеото со црни уметници.

1988 година

[уреди | уреди извор]

На Видео Музичките На гради во 1988 година Мајкл Џексон настапи со својот прв настам на ВМН со својата песна “Bad”.[4] Тој исто така беше награден со наградата Видео Вангард.[5]

1989 година

[уреди | уреди извор]

Појавувањето на контроверзниот стрип Андреј Дајс Клеј на Видео Музичките Награди во 1989 година за да го промовира својот нов филм, “ The Adventures of Ford Fairlane” ("Авантурите на Форд Ферлејн) заработи " животна забрана " од мрежата, кога тој почнал да настапува со некои од неговите веќе познат рими кои содржале вулгарен јазик и наводи.[6] По изведбата со Tом Пети, гитаристот на Guns N 'Roses Изи Страдлин беше нападнат од страна на Мотли Кру пејачот на Vince Neil, што доведува до вербална битка меѓу Нил и пејачот Аксел Роуз од Guns N' Rose.[7]

Паула Абдул беше номинирана за шест награди,и подигање на четири победи, испадна една од најзначајните изведби на ноќта. Таа настапи на сцената на ВМН со седум минутен сплет на нејзиниот број еден хитови: “Straight Up” ("Право горе"), “ Cold Hearted” ("Студенo срце") и “Forever Your Girl” ("Засекогаш твоја девојка").[8]

Мадона има придобиено најголем број од ВМН над 20, најмногу за секој уметник. Сите беа освоени во 1980-тите и 1990-тите.

Кога Мадона ја доби наградата за Избор на гледачите за нејзиниот видео хит “Like a Prayer” таа им заблагодари на Пепси-кола во нејзиниот говор "за предизвикување толку многу контроверзии." Мадона била платени 5.000.000 $ од страна на Пепси-кола да се појави во рекламата за кои претежно ќе се одликуваат со светската премиера на "Like a Prayer" . Рекламата со наслов “ Make a Wish” ("Замислете желба"), прикажанo како Мадона пие Пепси гледајќи го видеото во нејзиниот дом за осмиот роденден. Тонот со кој се обидува да ја пренесе рекламата е многу сличен со музичкиот спот. Кога директорите на Пепси го виделе видеото, биле многу изненадени од рекламата и дале изјава дека биле многу задоволни од Мадона. Изборот за Награда од гледачите е спонзорирана од страна на Пепси-кола. Таа, исто така, изведе еден од најнезаборавните настапи на нејзиниот хит “ Express Yourself” (" Изрази се себеси "), како приказ на она што ќе стане со нејзината светска турнеја Blond Ambition.[8]

1990-тите години

[уреди | уреди извор]

1990 година

[уреди | уреди извор]

На МТВ Музичките награди во 1990 година, Мадона даде незаборавни изведба на нејзиниот хит “ Vogue “ ("Вог"), во која се вклучени Мадона и нејзиниот танчерки облечени во француски теми од 18 век, овде Мадона е слично облечена како Марија Антоанета.Претставата се состоеше од една драмска реинтерпретација на “Vogue” и 18 век како и нејзиното драматично облечени гради во корсет.[9]

1991 година

[уреди | уреди извор]

Судирот меѓу Бред Мајкалс од Poison и Криејтив Комонс де Виј кулминираше со првата караница на Видео Музичките Награди во 1991 година. Де Виј беше отпуштен и заменет со гитаристот од Пелсилванија Ричи Котзен.[10] Павел Рубенс го имаше својот прв јавен настап по апсењето за експлицитното однесување кое се случуваше во текот на таа година. Преземање на сцената во костум како на Пи Ви Херман, добил стоечки овации, по што тој ја праша публиката: "Во последно време чув добри шеги?"[11]

Тоа, исто така, ја одбележа последната телевизиската појавата на Kiss со Ерик Кар, пред смртта на Кар тој ноември.

1992 година

[уреди | уреди извор]

Во 1992 година МТВ побара од Nirvana да ја изведе претставата "Smells Like Teen Spirit", додека бендот имаше најави дека претпочита да ги играат новите песни "Rape me" и "tourette’s". Мрежните директори продолжија да вршат притисок за "Teen Spirit", но конечно им понудиа избор на бендот да ја играат "Teen Spirit" или "Lithium", каде бендот прифати. Во претставата, Nirvana почна да игра, и Курт Кобен ги испоја првите неколку делови од песната, "Rape Me", многу од ужасот на МТВ претераноста, пред да продолжат со нивната редовна изведба на "Lithium". Во близина на крајот од песната, фрустрирани од тоа што неговиот засилувач престана да функционира, басистот Крист Новоселич одлучи да го фрли својот бас во воздухот за драматичен ефект. Тој погрешно го оцени слетувањето на басот каде му се заби во челото, каде се сопна од сцената зашеметен.[12]

Зад сцената пред шоуто, вокалист Аксел Роуз од Guns ‘N Roses го предизвикал Кобејн на борба, откако тој, неговата сопруга , водителката Кортни Лав, и другарите од бендот на Nirvana Крист Новоселич и Дејв Грол, го подбуцнаа да оди понатаму. На крајот на претставата на Nirvana додека Кобејн ja демолирал опремата на бендот, тапанарот Дејв Грол се стрчал кон Мајк и постојано извикувал: "Здраво, Аксел! Каде е Аксел?" . Видеото на Guns N Roses за баладата "November Rain" ја освои наградата на MTВ Музички Награди за најдобра кинематографија. За време на шоуто, бендот ја изведе баладата "November Rain" со пејачот Елтон Џон. Поради спорот што го имал Роуз со Кобејн, неколку моменти пред претставата на "November Rain" Кобејн плукнал на копчињата од пијаното за кое мислел дека е на Аксел. Кобејн подоцна бил шокиран кога видел дека Елтон Џон свири на пијаното каде што тој плукнал.[4] Во текот на рекламната пауза, било прикажано Alien 3 Пепси. Радио шок-џок Хауард Стерн се појави како Fartman во радиото Стерн како супер-херој.Стерн е презентер за најдобра хард рок / метал изведба со глумецот Пери Лук (откако неколку други познати личности го одбија).

1993 година

[уреди | уреди извор]
Мадона има освоено најмногу МТВ Музички Награди. Сите тие биле освоени во 1980-тите и 1990те.

На МТВ Видео Музичките Награди, Мадона го отвори шоуто на родово-свиткување изведба на нејзината песна "Bye Bye Baby", во која Мадона и нејзините две придружни пејачи, облечени во смокинг и капи со висок врв, танцуваа со жени во корсети на кореографија со високо сексуална рутина.[13]

Ру Пол и Милтон Берл, кои имале конфликти зад сцената,доделија награда заедно. Кога Берл несоодветно ги допре градите на Ру Пол која не мислејќи се изрази: "Ти порано носеше наметки, а сега си облечен во пелени." Раперот Снуп Дог ја претстави најдобрата R & B видео награда со д-р Дре и Џорџ Клинтон.[13]

1994 година

[уреди | уреди извор]

На МТВ Видео Музичките Награди на 8 септември 1994 година, непосредно по вулгарниот настап на Мадона на The Late Show with David Letterman, беше најавена да ја презентираат наградата за најдобра видео група. Таа излезе, рака под рака со ненајавениот Дејвид Летрмен,со диви овации од публиката. На микрофонот, Летерман и рекол: "Ќе бидам надвор од автомобилот.Пази на твојот говор” и си заминал.[14]

Неодамна свршената двојка Мајкл Џексон и Лиза Мари Присли добија стоечки овации како што оделе на сцената рака под рака. По вклучувањето и објавувањето на публиката откако Џексон ја грабна Присли и ја бакна. "Никој не помисли дека тоа ќе трае”. Присли, која се разведе од Џексон во 1996 година, подоцна ќе тврди дека ПР тим на Џексон инсистирал за овој бакнеж.[15][16]

1995 година

[уреди | уреди извор]

На МТВ музичките Награди во 1995 година, бендот на Кортни Лав Hole ја изведе песната "Violet" од нивните главeн деби-албум Live Through This. Ова беше една од првите големи телевизиски настапи дадена од страна на Лав, по смртта на нејзиниот сопруг Курт Кобејн и смртта на нејзиниот басистот на бендот Кристен Пфаф во 1994 година. Пред почетокот на песната, Кортни најави, "Ова е за Курт, и Кристен, и Џо, а денес Џони Абот, ова е за тебе.".Песната заврши со фрлање на гитарата на Лав, и удирањето на микрофонот стоејќи во толпата заедно со другарот од бендот Ерик Ерладсон и туркајќи го звучникот пред излегување на сцената.[17] Лав предизвика возбуда кога го прекина пост-церемонијалното интервју со Курт Лодер каде Мадона ја фрли нејзината шминка пред пејачката, каде што се емитуваш надвор од местото на случувањето награди.[18]

Мајкл Џексон изведе мешавина од неговите некои нови песни, меѓу кои и "Sceam" каде Слеш свири гитара на песната "Black or White”.

TLC беше најголемиот победник на вечерта каде освои четири награди, вклучувајќи ги и "Избор од гледачите", "Најдобра видео група " и "Видео на годината".

1996 година

[уреди | уреди извор]

На МТВ Музичките Видео Награди на 4 септември во 1996 година, четирите оригинални членови на Ван Хален добија 20 овации кога го направија својот прв јавен настап заедно повторно од нивниот распад во април 1985 година. Зад сцената по презентирање на награда на Beck, на седенка се влоши горко, каде наводно Дејвид Ли Рот и Еди Ван Хален речиси дошле надувани.

Неколку недели подоцна, јавноста дозна дека Ван Хален нема да се обедини со Рот. Рот објави соопштение во кое се извинува на навивачите, каде наведува дека тој бил учесник во неволeвиот трик да се продаваат повеќе копии од најголемиот хитски албум, Best of vol. 1, и доведе до тоа да веруваме дека тој бил виновен за повторното соединување на Ван Хален. Следниот ден, Еди Ван Хален и Алекс објавиле изјава, во која се наведува дека тие биле искрени со Рут, и не дозволиле да поверува дека тој бил повторно ангажиран.

Oasis ја изведе "Champagne Supernova", со водечкиот вокал Лиам Галагер правејќи груби гестови на брат му Ноел додека свирел на неговата соло гитара, а потоа на крајот од беснеењето плукал пиво низ цела сцена. Аланис Морисет ја изведе "Your House", скриена песна од нејзиниот бестселер албум "Jagged Little Pill". Претставата немала никаква врска со песната од 1995 година.Почетокот и крајот на песната беа испеани во a cappella, додека останатото се свиреше со само една гитара на сцената. На крајот Морисет беше готова дури да заплаче.

Неодамна собраните Kiss го затворија шоуто со посебен концерт емитуван на Бруклинскиот мост.

1997 година

[уреди | уреди извор]

Во 1997 година, Пет Смир најавил дека ги напушта Foo Fighters на половината од нивната работа и ја презентира својата замена, Франц Стел, кој бил член на бендот Scream со Дејв Грол.[19]

Puff Daddy го издава својот деби-албум No Way Out, вклучувајќи го успешниот сингл "I’ll Be Missing You", посветен на неодамна убиениот Notorious BIG.Во песната играат Puff Daddy, вдовицата на Biggie Фејт Еванс и R & B групата 112. Песната е составен примерок од мелодијата на хит песната од The Police "Every Breath You Take” Сите овие артисти ја изведуваат песната со поранешниот вокалист од групата Police, Стинг.[20]

Чудното спарување на презентерите Марта Стјуарт и Баста Римес таа година привлече многу внимание за да се зборува во печатот.[20] Тие накусо го презентираа наградата за најдобаро денс видео на Spice Girls за нивните музички спот "Wannabe ", кои носеа црна лента на левото рамо како знак на тага заради смртта на принцезата Дијана пред настанот.

Додека ја прифати МТВ Видео Музичката Награда за Најдобар нов видео изведувач на таа година за "Sleep To Dream", Фиона Епл, апелираше до нејзината публика дека не треба да бидат вљубени во славната култура. Таа објави " овој свет е срање" а пак Маја Ангелоу, цитира велејќи "заедно со тебе." Иако нејзините коментари генерално беа поздравени со овации и аплауз на церемонијата за доделување награди, на медиумите реакција беше огромна. Некои сметаат нејзиниот говор бил лицомерен, заради нејзиното експлицитно појавување во спотот во само нејзината долна облека и кажувајќи им на младите жени да ја игнорират славната култура. Сепак таа беше помирена со тоа: " Кога имам нешто да кажам, јас ќе го кажам"[20][21][22]

Шок-рокер Мерилин Менсон ја изведе песната “The Beautiful People”, како во големото финале, а спотот за оваа песна беше номинирана за "Најдобрo рок Видео" и "најдобри специјални ефекти", по повод одбележувањето на еден од најзначајните настапи на бендот, кој исто така беше прв настап во живо со новиот гитарист Џон 5.[23]

1998 година

[уреди | уреди извор]

На ВМА во 1998 година, Бренди и Моника ја изведоа "The Boy Is Mine", за првпат заедно во живо, ставајќи им крај на шпекулациите во медиумите дека двете биле соперници.[24] Во текот на оригиналниот пренос на шоуто,ТВ рекламата избледе во Nine Inch NailsNIN логото на црн екран додека свиреше комбинација на музика, која започна како парче соло пијано и се претвори во електронска/индустриска победа (која подоцна дознаваме дека се песните "La Mer" и "Into the Void", кои делат многу мелодични компоненти а можат да се сметаат за варијации на една тема), а заврши со извици на Трент Резнор " Се обидов да се спасам себеси, но се чував подалеку од лизгањето", а зборот " ninetynine "во знакот NIN беше со фонт на обратно-N. Ова беше само еднаш во текот на прикажаното оригинално емитување, беше исчистено од сите повторувања, и генерално се гледа како знак дека долгоочекуваното продолжение на The Downward Spiral ќе бидат објавени во почетокот на 1999 година. Работата ја продолжиле на албумот низ првата половина од 1999 година, и Nine Inch Nails ја изведе насловната песна "The Fragile" со двојно CD на МТВ Музичките Награди во 1999 година речиси една година до денот на "ninetynine" реклами. Тоа може да се најде како Easter Egg или на "Beneath The Surface" на менито во живо на NIN ДВД и “And All That Could Have Been”.

Гери Халивел присуствуваше на настанот, еден од нејзините први јавни настапи, откако ја напушти групата Spice Girls во мај. Таа го претстави видеото на годината кое беше доделено на Мадона "Ray of May".[25]

Глумица Роуз Мек Гован, која пристигна со тогашниот дечко Мерилин Менсон, беше облечена во проѕирен фустан и не носеше градник, додека Мараја Кери и Витни Хјустон носеа кафени фустани кои наликуваат на чоколадо од творби на Вера Ванг. Во обид да настапуваат едни со други, пејачките ги искинаа парчињата од нивните здолништа каде им се виде минисукната. "Луѓето помислиле дека Витни и јас имаме некаков вид на говедско месо", објасни Кери.

1999 година

[уреди | уреди извор]

Лил Ким се појавила на МТВ Видео Музички Награди со голи гради каде само малo парче од материјал се наоѓал во делот од брадавица.Облеката на Ким стана уште поконтроверзна подоцна, кога таа се појави на сцената со Мери Џ. Блиџ и Дајана Рос кога го презентираше најдобро наградено хип-хоп видео.

Во текот на следниот говор од страна на Beastie Boys, членови на групата Ad-Rock се обратија на случајот за силување и полов напад што се случи во толпата на неодамнешниот концерт настан во Вудсток 1999 година. Тој заедно со другите музичари во собата се изјасни да се направи промена во начинот на кој тие ги третираат обожавателите на концерти, да се обврзат да разговара со промотерите и да обезбеди поголема безбедност за "безбедноста на сите девојки и жени кои доаѓаат на нашите емисии."

Афени Шакур и Волета Валас, на мајките на неодамна убиениот Тупак Шакур и The Notorious BIG, се состанаа за првпат за време на церемонијата.

2000-тите години

[уреди | уреди извор]

2000 година

[уреди | уреди извор]

МТВ музичките награди во 2000 година, Д’Анџелo и Џенифер Лопес ја добија наградата за Најдобро Рок Видео. Лимп Бизкит како вокалист Фред Дарст зборуваше, Реге како басисит. Тим Комерфорд се качи на скелето на собата. Дарст одејќи накај него викна: "Сцената пропаѓа, пријателе" и додаде "Нурни се ", конечно завршувајќи со својот говор "и предизвикуваат: " Комефорд е пичка нема да скокне." Комефорд и неговиот телохранител беа осудени на една ноќ во затвор. РATM пејачот Зак де Ла Роча наводно си заминал од доделувањето на наградите по трикот со Комефорд. РATM гитаристот Том Морело се присетува дека Комефорд заедно со остатокот од бендот го планирале настанот пред претставата, и дека и двајцата де ла Роча и Морело се обрнаа против него веднаш откако Бизртик ја најави наградата.[26][27]

Бритни Спирс танцувала со змија на МТВ Видео Музичките Награди во 2001 година. Спирс беше главна тема во текот на 2000-тите Видео Музички Награди

Бритни Спирс ја изведе "(I Can’t Get No) Satisfaction" и нејзиниот хит "Oops!... I Did It Again", која стана една од најпознатите иконски и контроверзни настапи на ВМН која главно се должи на перформансите со голата кожа на Спирс.

На крајот од претставата на Кристина Агилера,Дарст стигнува на сцената и изведува дел од песната на својот бенд "Livin 'It Up" заедно со Агилера. По обвинетите реакции од неговите обожаватели, Дарст изјави: "Јас веќе пред тоа ви реков момци, го направив тоа за nookie, човече." Одмаздата заврши после една недела. Агилера ја негираше изјавата на Дарст, велејќи "не доби nookie ".[28]

Агилера и Спирс ги побија гласините за соперништво кога дојдоа на сцената, држејќи се за раце, а ги најави Витни Хјустон. Хјустон, која беше мета на медиумите за непредвидливото однесување, откажаните настапи, употребата на дрога и носењето на марихуана на аеродромот во Хаваи само неколку месеци пред тоа, излезе со овации и најави награда за Еминем заедно со сопругот Боби Браун, кој неодамна беше ослободен од затвор. Хјустон покажа непредвидливо однесување, скокајќи горе-долу со зборовите: "слободен" заради неодамнешното ослободувањето на Браун од затвор.

2001 година

[уреди | уреди извор]

На МТВ Видео Музичките Награди во 2001 година, Бритни Спирс даде уште една незаборавна изведба кога на сцена го испеја нејзиниот нов сингл, " I’m a Slave 4 U" .Tанцувајќи со многу откриена облека, претставата најверојатно ќе се памти по играњето на пејачката во кафез со тигар и за кратко време играјќи си со жива албино бурмански питон на своите раменици. Вклучувањето на тигарот и една змија во изведбата купи голем дел од критиката на ПЕТА.[29][30]

U2 е веќе закажана за изведба на “Elavation” вклучувајќи ги и "Beautiful Day", и "Stuck in a Moment You Can’t Get Out Of". Изведувачите кои работеа на изведбата снемаа струја и МТВ мораше да им го скрати времето за неколку минути додека сè беше подесено повторно. Тие снемаа струја повторно и конечно на бендот беше спуштен на земја и изведуваа без струја. Пејачот Боно направи упатување по изведбата дека МТВ "заборавил да ја плати сметката за електрична енергија." [31]

Осми пат победник на ВМН, Мајкл Џексон во 2003 година

Мајкл Џексон направи изненадување на крајот од изведбата на ‘N Sync на "Pop" и опкружен од членови на групата, изведе некои потези од неговиот заштитен танц со движења од битбоксот што го направи Џастин Тимберлејк.[31]

Шоуто им оддадоа почит на R & B пејачката / глумица Ајлиа која требаше да претставува една награда, но умрела за време на викендот од сударот со мал авион. "U2" му оддаде почит на панк-рок пејачот Џои Рамон кој почина од лимфом пред 4 месеци.[32][33]

2002 година

[уреди | уреди извор]

Во 2002 година, ВМН се одржаа на роденденот на Мајкл Џексон, и како почит, Бритни Спирс го воведе велејќи дека "го сметаат за уметник на милениумот".Џексон рече: „Кога бев мал растејќи во Индијана, ако некој ми рекол дека ќе добијам награда за уметник на милениумот, никогаш не би поверувал“.[34] Една година подоцна, на ВМН во 2003 година, ова беше пародирано од презентерите Фред Дарст и Џек Блек, каде Дарст наведува дека Блек беше "најсмешниот жив човек ".[29][35]

Триумф, навредливото Стрип Куче се појави и имаше конфронтација со Еминем.Еминем имаше конфронтација со Моби, кој ја нарече музиката на раперот мизогинистична и хомофобична. Од тоа време, имаше различни свиркања од толпата. Најдобра машка Видео наградата му беше доделена на Еминем веднаш по судирот со Триумф и Моби, а кога Еминем отиде да ја земе наградата, во средината на својот говор, тој го предизвикал Моби да се бори ако тој продолжи да 'кука'.

Тион "Т-Боз" Воткинс и Розона "Чили" Томас, преживеаните членови на топ-продажбата на R & B трио TLC, го направија својот прв телевизиски настап, по смртта на нивната колешка Лиза "Лефт ај" Лопес.[36]

Кристина Агилера ја шокираше публиката облечена во само неколку парчиња облека и тешка шминка, со сексапилната слика спротивставена на нејзината претходна персона за добра девојка.[37] Таа беше дел од непријатниот момент на наградите кога беше презентирана најдобрата машка Видео Награда на Еминем , кој ја навреди во 2000 година.[38]

Аврил Лавињ ја доби првата награда за Најдобар Нов видео Изведувач добивајќи го рекордот за најмлад уметник досега кој ја добил оваа награда на возраст од 17 години, таа ја започна на ВМН во 2002 година со "Complicated / " Sk8er Boi " пред-шоуто каде ги изведе перформансите заедно со Лиза Мари Присли и ја дадоа наградата за најдобар женско видео на Пинк која била под дејство на алкохол за време на нејзиниот говор.[36]

Ексел Роуз ја претстави новата песна на Guns N Roses . Претставата на бендот беше на крајот од шоуто, и иако претставата била замислена да се чува во тајност, некои Њујорк радио медиуми ги објавија перформансите претходно истиот ден.Групата свирела сет кој се состоел од "Welcome to the Jungle" , "Madagascar", и "Paradise City".[39]

2003 година

[уреди | уреди извор]

Во МТВ Видео Музичките Награди во 2003 година, Мадона прикажана како младоженец излезе бакнувајќи ги нејзините невести, Бритни Спирс и Кристина Агилера на сцената. На пресвртот со родовата улога и лезбејската тема веднаш ја направија насловната страница на магазините. Трите пејачки изведоа Сплет од нејзините претходни хитови, "Like a Virgin", потоа и нејзините најновото издание, “Hollywood”, со гостување од рапeрката Миси Елиот. Дизајнот наликувал на перформансите на Мадона со "Like a Virgin" на ВМН во 1984 година: истата свадбена торта во собата, венчаници и костимот "Играчка момче" носен од страна на Мадона во 1984 година сега украсено со Агилера и Спирс.[40]

Бијонсе направила незаборавен почеток, паѓајќи наопаку од дрвени скелиња во Радио Сити Мјузик Хол. Ноулс ја изведе "Baby Boy", каде што таа беше нежно спуштена на сцената, облечена во харем панталони. Таа подоцна беше придружувана од Џеј-Зи и го изведоа нивниот дует "Crazy in Love".Претставата го означи соло дебито на Ноулс.[41]

2004 година

[уреди | уреди извор]

На МТВ Видео Музичките Награди во 2004 година се одржаа во Американ ерлајнс арена во Мајами, Флорида. Ова е првпат на наградите да го одржат шоуто надвор од Њујорк и Лос Анџелес. Тоа беше прв ВМН да не бидат домаќин.[42]

2005 година

[уреди | уреди извор]

Од 2005 година Грин деј се врати, земајќи ги дома најдобобро Рок Видео, најдобра Видео група, и Видео на годината Moonmen за "Boulevard of Broken Dreams", која тие ja изведуваа за време на емитувањето.Тие исто така ја зедоа наградата за Избор на гледачите за "Американски идиот. " Во 2005 година МТВ Видео Музичките Награди, за време на емитувањето на спотот на Регетон, Фет Џо направи потценувачки коментар за G-unit : "Би сакал да им кажам на луѓето дома дека се чувствувам толку безбеден вечерва со полициската заштита која е заслужено за сето ова благодарение на... " Подоцна во шоуто, по изведбата на G-unit, 50 Cent, во режија на вулгарностите на Фет Џо, кои беа изменети пред да бидат покажувани иако некои емитувања одиграа нецензурирана верзија на шоуто. Р. Кели ја изведе нејзината рап опера, "Trapped in the Closet ".

Глумицата Ева Лонгорија предизвика возбуда кога таа се појави облечена во лик на Мараја Кери.

Гвен Стефани и Снуп Дог освоија најдобро облечени женско и машко и добија награди за донација во добротворни цели по нивен избор.

На ВМН во 2005 година првите кои имаат настапи на шпански беа изведбите на Шакира, Деди Јенки, Дон Омар, и Teго Калдеро. Тоа беше првпат кога шпански видеа беа номинирани на наградите.[43]

Кели Кларксон настапи со висока енергија од верзијата на нејзината песна "Since U Been Gone" каде таа носи искинат корсет и Капри панталони. Кларксон во текот на изведбата се движела низ толпата, која кулминираше со прскање со вода по пејачот. До крајот на песната, таа и дел од публиката беа жива вода.[44]

Бевис и Бат-хед се појавија во неколку награди за избор од гледачите, велејќи: "Гласајте да се вратат Бевис и Бат-хед назад на МТВ!". Во еден пресврт на иронија, шест години подоцна во ТВ шоуто се вратија во МТВ.

2006 година

[уреди | уреди извор]

Во текот на ВМН во 2006 година откако Џенифер Лопес го објави видеото на годината (Panic! at the Disco за "I Write Sins Not Tragedies"), еден човек скокнал од публиката, го зел микрофонот и се идентификувал себеси како "Sixx".

2007 година

[уреди | уреди извор]

Видео Музичките Награди во 2007 година се најдобро познати по претставата на Бритни Спирс на нејзиниот повратен сингл "Gimme More". Спирс успеа да ја живне пред-шоу возбудата со нејзиниот изглед. Таа се појави како затруена со лошиот кармин на устата и играјќи, го покажа изгледот на својата фигура, откако, наводно, се превртуваше настрана во нејзиниот костум, појавувајќи се со само црн светликав градник и пенти сет.[45][46] На Претставата беше наречена "кариера осакатување".[47]

Кид Рок и Томи Ли се вклучени во кавга за време на изведбата на Алиша Кис. Ли седеше со магионичарот Крис Енџел кога двете отишле да го посетат Диди, кој седел во близина на Кид Рок. Кид Рок наводно удрил во лицето на Томи Ли. Двајцата беа растурени, и двете беа придружувани од градот. Ангел беше отстранет кратко време подоцна.[48]

2008 година

[уреди | уреди извор]

МТВ Видео Музичките Награди во 2008 година се отворија од страна на Бритни Спирс која го поздрави сите на 25-годишнината на Видео Музичките Награди. Ријана го отвори шоуто со нејзиниот број еден хит песна Disturbia во црна кожена облека. По 16 номинации, Бритни Спирс конечно го освои својот прв ВМН, земајќи ја наградата за најдобро женско видео, најдобар поп-видео и видео на годината за "Piece of Me" по повод одбележувањето на почетокот на враќање на Спирс.

Домаќинот Расел Бренд коментираше на демократскиот претседателски кандидат Барак Обама, молејќи ја публиката да гласа за него. Бренд го нарече претседател Џорџ В. Буш за "ретардиран каубој" и тврди дека Буш "не би му верувале со ножици во Велика Британија."[49]

Расел Бренд исто така, направи коментари на Џонас Брадарс за носење на чисти прстени. Бренд подоцна се соочува со критики за неговите удари во трио. Тој го потврди неговото извинување на МТВ Видео Музичките Награди во 2009 година велејќи: "Јас ги вознемирив Џонас Брадарс минатата година, морам да им кажам дека ми е жал и барам од нив да ми простат. Тие мораат бидејќи се христијани". За време на воведувањето со изведбата на T.I. и Ријана, Џордин Спаркс, кој исто така носи чист прстен, застана во одбрана на Џонас Брадарс, велејќи "Не е лошо да се носи свршенички прстен бидејќи не сите, дечко или девојка, сакаат да бидат курви." Спаркс беше критикуван за тврдењето дека оние кои не носат чисти прстени или кои се воздржани се промискуитетни.[50]

По изведувањето на нејзината песна "Keeps Gettin 'Better" на доделувањето на наградите со футуристички изглед и звук, Кристина Агилера беше обвинета од страна на познатиот блогер на Перес Хилтон за копирање на стилот на тогашната дебитантска пејачка Лејди Гага. Иако Лејди Гага потоа коментираше дека таа не смета дека Агилера ја копира нејзе, двете пејачки често се споредуваат и од страна на медиумите оттогаш се сметаат како ривалки.

2009 година

[уреди | уреди извор]

На МТВ Музичките Награди во 2009 година, кантри пејачката Тејлор Свифт освои најдобар женски спот за "You Belong with Me." За време на нејзиниот говор, раперот Кање Вест неочекувано се појавил на сцената. Земајќи и го микрофонот на Свифт, тој најави "Еј Тај, јас сум навистина среќен за вас, и нека има чекај ме да завршам, но Бијонсе беше една од најдобрите спотови на сите времиња. Една од најдобрите спотови на сите времиња!"[51][52] МТВ намали и после Вест и го даде микрофонот да Свифт, но таа не го заврши својот говор. Меѓутоа, кога Бијонсе ја доби видео на годината за "Single Ladies (Put a Ring On It)",таа ja викна Свифт на сцената за да "го фати моментот." Во делот од оф-рекордот од интервјуто на следниот ден, претседател Барак Обама го нарече Вест "магаре" за неговите ѓаволотии. За време на пост-интервјуто, Џеј-Зи призна дека Вест не е во ред да оди на сцената, но тој мисли дека луѓето се претеруваат за инцидентот.[53]

Бијонсе ја изведе нејзината песна "Single Ladies (Put a Ring On It)" во 6 инчни потпетици. На сцената, таа настапуваше со нејзината добро позната кореографија за Single Ladies со повеќе од две дузина танчери кои танцуваа со неа.[54]

Лејди Гага подоцна ja изведе нејзината песна "Paparazzi" и ја шокираше публиката кога таа се појави раскрвавена на сцената. Тоа беше всушност делот од нејзината облека.[55]

Мадона го отвори шоуто зборувајќи за нејзините искуства со Мајкл Џексон. По својот говор, Мајкл Џексон ја започна изведбата вклучувајќи ја и Џенет Џексон во дуетот "Scream". Шоуто заврши со еден подол приказ на Мајкл Џексон од филмот "This Is It".

Раперот Лил 'Мама скокнал на сцената кога Џеј-Зи и Алиша Кис ја изведувале "Empire State of Mind".[56] Лил' Мама подоцна се извинил.[57] За време на интервјуто со диџеј Енџи Мартинес во Њујорк Радио, Џеј-Зи, рече дека тој го смета за импровизиран потегот на Лил Мама слично како и инцидентот на Вест и Свифт.[57] Лејди Гага и Бијонсе добија по 9 номинации а освоија по 3,[54] Бијонсе го однесе дома најголемиот хонор Видео на годината за Single Ladies (Put a Ring on It).Грин деј, исто така, освои три награди за нивната песна "Guns 21".

2010-тите години

[уреди | уреди извор]

2010 година

[уреди | уреди извор]

На МТВ Видео Музичките Награди во 2010 година, Лејди Гага го собори рекордот за најмногу номинации во една претстава со 13, и дома зеде осум награди (седум за "Bad Romance" и една за "Telefone"). Таа ја очекуваше Видео на годината за "Bad Romance" облечена во фустан направен од контроверзни парчиња од месо. За време на својот говор таа го открива нејзиниот наслов за претстојниот албумот, Born This Way и испеја дел од насловната. Нејзината победа врзана за А-ха е "Take on Me" во 1986 година каде освои втор по ред најголем број на победи. (Питер Габриел претходно освои 10 во 1987). Џастин Бибер освои Награда за Најдобар нов изведувач, правејќи го најмладата личност која некогаш се изборила за ВМН.

Една година по инцидент во кој Кање Вест го прекина говорот на Тејлор Свифт , Тејлор Свифт ја изведе нејзината песна "Innocent", зборувајќи убаво за него, додека Вест ја изведе "Runaway" во која се истакнува себеси за истиот инцидент.Еминем, кој настапи во шоуто, не ги прими наградите лично, поради напуштањето веднаш заедно на сцена со Џеј-Зи за домашна турнеја во Њујорк наредниот ден. Исто така, "црното лице" и облека на Will.i.am предизвика контроверзии меѓу Афроамериканците.Во главно, шоуто зграпчи импресивни 11,4 милиони гледачи-најголемата публика за МТВ Видео Музичките Награди уште од 2002 година.

2011 година

[уреди | уреди извор]

На МТВ Видео Музичките Награди во 2011 година ќе се вратат во Nokia театарот во Лос Анџелес,Калифорнија. МТВ претседателот Стивен Фридман вели во соопштението, "Ние сме возбудени што се вративме во Лос Анџелес, каде што енергијата на градот ќе им помогне на моќта на креативниот дух на 28-годишните МТВ Видео Музички Награди. Градот е совршена позадина за сите музички моменти и магија што ја прават ВМН така злогласна прослава. "

 1. Elliot, Stuart (August 20, 2004). „MTV's sponsors hope the Video Music Awards can draw a crowd, without wardrobe malfunctions“. NYTimes.com. Посетено на 19 September 2010.
 2. „Birth of an Icon“. InStyle.com. Time Inc. September 9, 2007. Архивирано од изворникот на 13 July 2011. Посетено на 19 September 2010.
 3. Mico, Nate (September 13, 2010). „Can you Handler this?“. blaze.gaynewsnetwork.com.au. Evolution Publishing. Архивирано од изворникот на 18 September 2010. Посетено на 20 September 2010.
 4. 4,0 4,1 Illuminati, Chris (September 13, 2010). „6 Odd Facts About The MTV VMA's“. egotvonline.com. Hutch Media. Архивирано од изворникот на September 14, 2010. Посетено на 19 September 2010.
 5. „1988 WELCOME TO THE JUNGLE“. MTV.ca. CTVglobemedia. August 7, 2008. Архивирано од изворникот на March 31, 2020. Посетено на 27 September 2010.
 6. MTV News (August 18, 2010). „The 2010 VMA Countdown: Andrew Dice Clay Earns Himself A Lifetime Ban“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2015-10-18. Посетено на 19 September 2010. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
 7. „Here Today... Gone To Hell! – Guns N' Roses History – 1989“. HereTodayGoneToHell.com. Посетено на 19 September 2010.
 8. 8,0 8,1 „1989 Video Music Awards“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2011-09-22. Посетено на 17 September 2010.
 9. Anitai, Tamar (August 25, 2008). „VMA Veteran: Five Years of Madonna Performances“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2011-02-16. Посетено на 27 September 2010.
 10. „1991 Video Music Awards“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2011-09-10. Посетено на 17 September 2010.
 11. Horowitz, Josh (December 11, 2007). „Pee-Wee's Big Return? Paul Reubens Discusses Plans For Two Pee-Wee Films“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 30 December 2008. Посетено на 18 September 2010.
 12. „Head Wounds And Hurt Feelings: The Story Of Nirvana's Horrific Night At The 1992 VMAs“.
 13. 13,0 13,1 „1993 Video Music Awards“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2011-06-29. Посетено на 17 September 2010.
 14. Lyndsey, Parker (August 14, 2008). „Most Memorable Madonna Moments: 11–15“. Yahoo.com. Архивирано од изворникот на 2010-06-18. Посетено на 27 September 2010. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
 15. „1994 Video Music Awards“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2011-05-01. Посетено на 17 September 2010.
 16. „Michael Jackson and Lisa Marie Presley, 1994 VMA, The VMA Most Memorable Moments – Party Photos – Parties – In Style“. Instyle.com. 2007-09-09. Архивирано од изворникот на 2011-06-24. Посетено на 2011-08-05.
 17. Masley, Ed (September 9, 2010). „10 most memorable moments of the MTV Video Music Awards – Living through this (1995)“. azcentral.com. Посетено на 17 September 2010.
 18. „YouTube – courtney love vs madonna“. Youtube.com. 2009-09-23. Посетено на 2011-08-05.
 19. Editor (August 29, 2008). „VMA Flashback Friday: Foo Fighters Fight To Further Their Rock Supremacy“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 21 September 2010.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
 20. 20,0 20,1 20,2 „1997 Video Music Awards“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2010-07-25. Посетено на 17 September 2010.
 21. O'Brien, Jack (August 27, 2007). „The 5 Most Absurd Moments in VMA History“. Cracked.com. Посетено на 19 September 2010.
 22. MTV News (August 16, 2010). „The 2010 MTV VMA Countdown: Fiona Apple Tells Us A Thing Or Two“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2015-10-18. Посетено на 20 September 2010. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
 23. MTV News (August 16, 2010). „The 2010 VMA Countdown: Marilyn Manson Bares All“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2015-10-18. Посетено на 20 September 2010. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
 24. Easton Jr., Ed (September 1, 2010). „Classic MTV VMA Performance Collabs“. fresh1027.com. CBS Radio Stations. Архивирано од изворникот на 2012-02-29. Посетено на 19 September 2010.
 25. „Madonna biggest winner at surprisingly staid MTV awards, "Notable moments". CNN. 1998-09-11. Посетено на 2012-08-05.
 26. Mapes, Jillian; Letkemann, Jessica (September 9, 2010). „MTV Loves MTV: A Bad Romance“. Billboard.com. Посетено на 20 September 2010.
 27. MTV news (September 3, 2010). „The 2010 VMA Countdown: Rage Against The Machine Bassist Gets A Better Look At The Action“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 11 September 2010. Посетено на 20 September 2010.
 28. Manning, Kara (October 10, 2000). „Aguilera Responds To Durst's "Nookie" Comment“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2010-12-03. Посетено на 18 September 2010.
 29. 29,0 29,1 Montgomery, James (September 6, 2007). „Britney Spears' Greatest VMA Hits: Barely There Costumes, Giant Snakes And A Scandalous Lip-Lock“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2010-04-02. Посетено на 20 September 2010.
 30. „Britney's Snake Dance“. InStyle.com. Time Inc. September 9, 2007. Архивирано од изворникот на 3 February 2009. Посетено на 19 September 2010.
 31. 31,0 31,1 „2001 Video Music Awards“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2008-08-28. Посетено на 17 September 2010.
 32. „Fans and friends pay tribute to Aaliyah“. USA Today. 29 August 2001.
 33. „Walk On by U2 Songfacts“. Songfacts.com. 2001-09-11. Посетено на 2011-08-05.
 34. „Eminem scoops MTV video awards“. BBC News. August 30, 2002. Посетено на May 13, 2010.
 35. „Michael Jackson's Greatest MTV Moments“. MTV.com. June 29, 2009. Архивирано од изворникот на 17 September 2010. Посетено на 18 September 2010.
 36. 36,0 36,1 D'Angelo, Joe (August 29, 2002). „Eminem Takes Home Most Moonmen From Video Music Awards“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2012-06-29. Посетено на 19 September 2010.
 37. „2002 Video Music Awards“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2008-08-28. Посетено на 17 September 2010.
 38. Reiud, Shaheem (August 30, 2002). „Eminem Hugs Christina, Linkin Park Bow Down To Avril: Backstage At The VMAs“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2010-04-26. Посетено на 27 September 2010.
 39. Moss, Corey (August 28, 2009). „Madonna Smooches With Britney And Christina; Justin, Coldplay Win Big At VMAs“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2010-09-21. Посетено на 18 September 2010.
 40. „Three's A Crowd-Pleaser“. InStyle.com. Time Inc. September 9, 2007. Архивирано од изворникот на February 3, 2009. Посетено на 19 September 2010.
 41. „Head Over Heels“. InStyle.com. Time Inc. September 9, 2007. Архивирано од изворникот на 2009-02-03. Посетено на 27 September 2010.
 42. Moss, Corey; Pak, SuChin (August 27, 2004). „Chris Rock Would Have Hosted The VMAs This Year, If... Funnyman says nobody told him awards were being held in Miami“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2008-03-29. Посетено на 19 September 2010.
 43. „2005 Video Music Awards“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2008-08-28. Посетено на 17 September 2010.
 44. Montgomery, James (August 29, 2005). „50s Cannons, Kelly's Showers, VMA Winners' Water Walkway: How'd They Do That?“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2010-04-02. Посетено на 18 September 2010.
 45. Huguenin, Patrick (September 27, 2007). „The bra turns 100 years old – with no signs of sagging“. NYDailyNews.com. Архивирано од изворникот на 2010-06-11. Посетено на 19 September 2010.
 46. Orloff, Brian (September 9, 2007). „Britney Spears's Comeback a Bust at VMAs“. People.com. Посетено на 9 September 2008.
 47. McKay, Hollie (September 13, 2010). „MTV 2010 VMAs ... Worst Ever?“. FoxNews.com. Посетено на 19 September 2010.
 48. „Tommy Lee, Kid Rock duke it out at VMAs“. Access Hollywood. msnbc.com. September 9, 2007. Архивирано од изворникот на September 18, 2012. Посетено на 19 September 2010.
 49. Potter, Mith (September 11, 2008). „Obama sweeps global poll“. TheStar.com. Toronto Star. Посетено на 27 September 2010.
 50. Celizic, Mike (September 9, 2009). „Video Music Awards spur 'promise ring' debate“. msnbc.com. Архивирано од изворникот на October 6, 2010. Посетено на 20 September 2010.
 51. Swash, Rosie (September 14, 2009). „Kanye West apologises for interrupting Taylor Swift at VMAs“. guardian.co.uk. London. Посетено на 19 September 2010.
 52. Rodriguez, Jayson; MTV News Staff (September 13, 2009). „Kanye West Asked To Leave VMAs After Rant Against Taylor Swift“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2010-02-10. Посетено на 18 September 2010.
 53. Willis, Amy (September 18, 2009). „Jay-Z defends Kanye West's MTV outburst“. telegraph.co.uk Limited. London. Архивирано од изворникот на 2009-09-22. Посетено на 19 September 2010.
 54. 54,0 54,1 „2009 Video Music Awards“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2015-02-12. Посетено на 17 September 2010.
 55. Kaufman, Gil (September 13, 2009). „Lady Gaga Lets It Bleed During Eye-Popping VMA Performance“. MTV News. Архивирано од изворникот на 2010-04-02. Посетено на May 13, 2010.
 56. Reid, Shaheem (September 14, 2009). „Lil Mama Crashes Jay-Z And Alicia Keys' VMA Performance“. MTV.com. Архивирано од изворникот на 2010-04-26. Посетено на 18 September 2010.
 57. 57,0 57,1 Bennett, Deborah (September 29, 2009). „UPDATE: Jay-Z Compares Lil Mama To Kanye (AUDIO)“. HelloBeautiful.com. Radio One. Посетено на 19 September 2010.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]