Свршенички прстен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златен прстен со дијамант

Свршенички прстенсимбол на посветеност и љубов што се разменува меѓу партнерите кога ќе одлучат да го направат следниот чекор во нивната врска — свршувачката. Обично даден од еден партнер на друг за време на запросување, прстенот ја означува намерата за брак и означува почеток на доживотно заедничко патување. Тоа е опиплив израз на љубовта и посветеноста што ја споделуваат двајца поединци, претставувајќи го ветувањето за иднината помината еден со друг.[1][2]

Овие прстени често се украсени со скапоцен камен, традиционално дијамант, поставен во метална лента. Кружниот облик на прстенот е симболичен, претставувајќи ја вечноста и бескрајната природа на љубовта. Чинот на давање и примање свршенички прстен е значајна и чувствителна прилика, создавајќи трајно сеќавање што има разнежена вредност во текот на животот на парот. Надвор од својата естетска убавина, свршеничкиот прстен служи како негуван потсетник за посветеноста помеѓу две лица што се впуштаат во возбудливата брачна авантура.

Свршеничките прстени имаат различни стилови и дизајни, што им овозможува на поединците да изберат прстен што одговара со нивните лични вкусови и претпочитања. Изборот на прстенот често вклучува размислување за видот на металот, кројот и големината на скапоцениот камен и сите дополнителни подробности што имаат значење за парот. Ова прилагодување додава исклучителен шмек на прстенот, што го прави препознатлив приказ на љубовната приказна на парот. Традиционално, свршеничкиот прстен се носи на четвртиот прст од левата рака, познат како „безимениот прст“.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rites Relating to Marriage: A Statement and Resources from The International Anglican Liturgical Consultation“ (PDF) (English). The International Anglican Liturgical Consultation. 2011. стр. 4, 14–15. Архивирано (PDF) од изворникот 2015-03-17. Посетено на 19 September 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. Aabram, Virginia (29 August 2021). „What Is the Rite of Betrothal?“ (English). National Catholic Register. Посетено на 19 September 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. White, Annie Randall (1901). Twentieth Century Etiquette (English). стр. 275. The engagement ring is removed at the altar by the bridegroom, who passes the wedding-ring (a plain gold band, with the date and the initials engraved inside) to the clergyman, to be used by him in the ceremony. On the way home from church, or as soon thereafter as convenient, the bridegroom may put the engagement ring back on the bride's finger, to stand guard over its precious fellow.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]