Амбасадор на културата на Република Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Амбасадор на културата на Република Македонија — почесна титула која ја доделува владата на Република Македонија на истакнати уметници кои со својата работа ја промовираат Македонија во светот.Титулата за првпат е доделена во 2007 на Милчо Манчевски,а до денес има 9 добитници на титулата.

Добитници[уреди | уреди извор]