Кајмак (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кајмак“
[[Податотека:
Kaymak Poster.jpg
|200п]]
РежисерМилчо Манчевски
ПродуцентМилчо Манчевски
НастапуваатКамка Тоциновски
Петар Мирчевски
Ратка Радмановиќ
Благоја Чоревски
Сара Климоска
Борис Чоревски
Александар Микиќ
Ана Стојановска
Премиера2022
ДржаваМакедонија

Кајмакмакедонски филм снимен во 2021 година во режија на Милчо Манчевски. Главните улоги ги играат: Ратка Радмановиќ, Камка Тоциновски, Благоја Чоревски, Сара Климоска, Петар Мирчевски, Александар Микиќ, Борис Чоревски, Симона Спировска.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Камка Тоциновски Ева
Сара Климоска Доста
Александар Микиќ Карамба
Симона Спировска Данче
Ана Стојановска Виолетка
Филип Трајковиќ Методи
Петар Мирчевски Богдан
Матеа Јанковска Саманта
Ратка Радмановиќ Натка
Благоја Чоревски Мишко
Филип Мирчевски Горан
Никола Ристески Владо
Емилија Мицевска Репортер Бенита
Лазе Манасковски Кумот
Борис Чоревски Манчо
Жаклина Петровска Сузе
Ѓорѓи Јолевски др. Ангелковски
Шенка Колозова Бабата
Ангела Димитрова Уна
Дејан Лилиќ Јоаким
Александра Пешевска Мирка
Крсте Јовановски Судија
Горан Трифуновски Слободан
Марко Трајковиќ Горазд
Јасмина Василева Кумата
Ана Димитрова Габриела
Крсте Родзевски Наќе

Надворешни Врски[уреди | уреди извор]