Сарамзалино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сарамзалино
Сарамзалино is located in Македонија
Сарамзалино
Местоположба на Сарамзалино во Македонија
Координати 41°47′20″N 21°56′31″E / 41.78889° N; 21.94194° E / 41.78889; 21.94194Координати: 41°47′20″N 21°56′31″E / 41.78889° N; 21.94194° E / 41.78889; 21.94194
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Coat of arms of Lozovo Municipality.svg Лозово
Население 118 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2227
Шифра на КО 24032
Надм. вис. 251 м. м
Сарамзалино на општинската карта
Сарамзалино во Општина Лозово.svg

Атарот на Сарамзалино во рамките на општината
Црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Сарамзалино

Сарамзалино — село во Општина Лозово, во областа Овче Поле, во околината на градот Свети Николе.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Овче Поле, на 3,5 километри источно од Лозово, 15,5 километри југозападно од Свети Николе и 25 километри северозападно од Штип.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот етниграф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 180 Македонци.[1] Според Димитар Мишев, селото во 1905 година имало 104 Македонци христијани.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 118 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 116
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 2
Бошњаци 0
останати 0

Родови[уреди | уреди извор]

Сарамзалино е македонско село.

Според истражувањата од 1958 година, родови во селото

  • Доселеници: Андоновци (3 к.), Китановци (1 к.), Темелковци (1 к.) и Теофци (1 к.) стари доселеници со непознато потекло; Науновци (3 к.) доселени се однекаде во втората половина на XIX век; Шалварковци (3 к.) доселени се кон крајот на XIX век од селото Делисинци; Топаловци (3 к.) доселени се во 1890 година од селото Ќоселери. Таму изгледа биле староседелци; Зафировци (2 к.) доселени се во 1908 година од селото Кадрифаково. Таму биле доселени однекаде; Петревци (3 к.) доселени се околу 1918 година од селото Делисинци. И таму биле доселени однекаде; Златкови (1 к.) доселени се во 1943 година од селото Богословец. Таму биле староседелци; Спиридоновци (1 к.) доселени се во 1946 година од Кратовско.[3]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1704 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 75 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
Археолошки наоѓалишта
  • Мера — некропола од средниот век

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска Котлина.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]