Мера (Сарамзалино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мера is located in Македонија
Мера
Местоположба на Мера во Македонија
Местоположба 41°47′20″N 21°56′31″E / 41.78889° СГШ; 21.94194° ИГД / 41.78889; 21.94194Координати: 41°47′20″N 21°56′31″E / 41.78889° СГШ; 21.94194° ИГД / 41.78889; 21.94194
Основни податоци
Место Сарамзалино
Општина Лозово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Мераархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Сарамзалино. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 800 м јужно од селото, покрај сегашните гробишта се наоѓаат камени плочи од гробни конструкции и масивни камени крстови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069