Богословец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоимената планина видете Богословец (планина)
Богословец
Bogoslovec Devil's Wall 1842.jpg

Гравура на Ѓаволски Ѕид кај Богословец со замислени градби, 1842 г.

Богословец is located in Македонија
Богословец
Местоположба на Богословец во Македонија
Координати 41°46′23″N 22°01′19″E / 41.77306° N; 22.02194° E / 41.77306; 22.02194Координати: 41°46′23″N 22°01′19″E / 41.77306° N; 22.02194° E / 41.77306; 22.02194
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски Источен
Општина Свети Николе
Област Овче Поле
Население 4 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 24004
Надм. вис. 452 м
Богословец на општинската карта
Богословец во Општина Свети Николе.svg

Атарот на Богословец во рамките на општината

Богословец — село во крајниот југ на Општина Свети Николе, во областа Овче Поле, во околината на градот Свети Николе.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Богословец — село во областа Овче Поле, и тоа е планинско село кое се наоѓа на нмв од 452 м. Од западната страна граничи со селата Делисинци и Аџибегово, од исток со селото Доброшани, од север со Кадрифаково и Амзабегово, а од југ со Јамуларци.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век век Богословец се наоѓало во Штипската каза на Отоманското Царство и броело 320 жители.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 4 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 4
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

Населението низ историјата[уреди | уреди извор]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 320 360 320 542 609 135 3 2 2 4
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

Родови[уреди | уреди извор]

Богословец е старо чисто македонско православно село, кое е пред целосно изумирање. Народната традиција наведува дека во минатото Богословец постоело на местото наречено Старо Село, но таму се случил пустеш од Турците, по кое останале 4 семејства, кои го основале Богословец на денешното место.[5]

Родови во Богословец се: Галевци (3 к.), Чолаковци (3 к.), Џаневци (4 к.), Ивановци (3 к.), Ѓелевци (9 к.) и Димовци (7 к.), сите наведени родови се староседелски кои живееле во старото село Богословец; Гроздановци (5 к.), доселени се од селото Долно Црнилиште, и таму се однекаде доселени, можно е да се од околината на Кочани; Темелковци (1 к.), доселени се од селото Ерџелија, подалечното потекло им е непознато; Ќосевци (7 к.), доселени се од селото Мустафино, и таму се однекаде доселени; ’Ржанковци (4 к.) доселени се од „Арнаутлок“, под арнаутлок се подразбира територијата западно од Скопје; Ефремовци (2 к.) и Митревци (3 к.), доселени се однекаде.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[6]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во изборното место бр. 1701 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште во Амзабегово. Во изборното место се опфатени и населените места: Богословец,Амзабегово и Делисинци.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 395 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

 • ФК „Рудар“ (1950-1965) со играчите Благоја Златев, Стојмир Динев, Круме Митковски, Русе Коцев, Ангел Коцев, Момир Грозданов, Ангел Ристов

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Низ годините огромен број од жителите на селото се иселиле,така се познати следните иселеници; Колевци (3 к.) Грашовци (3 к.),Саздовци (3 к.),Начовци (3 к.),Стоиловци (1 к.),Пушка (2 к.),Даскаловци (1 к.),Митковци (1 к.) Домазетовци (1 к.),Шутаровци (5 к.) и Гавриловци (1к.) во периодот од 1924 до 1939 се иселиле во соседното село Амзабегово;Ристо Коле (3 к:),Пане Риба (1 к.),Дане Ване (2 к.),Лазаровци (1 к.) и Ване Даче (1 к.) се иселиле во селото Делисинци; Пушковци (2 к.) околу 1925 се иселиле во селото Пеширово;Златковци (1 к.) 1943та се иселиле во Сарамзалино;Андоновци (1 к.) гранка на родот Гроздановци се иселиле во селото Врсаково после Првата светска војна.Во XIX век во Скопје се иселил родот Врлевци; Од крајот на Втората светска војна населението се иселило во Скопје (7 к:),Штип (1 к.) и Велес (1 к.).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 5. Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска Котлина. стр. 666-667–668-669.
 6. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. Михайлов, Иван. Спомени II. Освободителна борба 1919 - 1924, Льовен, 1965, стр. 709.
 10. Михайлов, Иван. Спомени II. Освободителна борба 1919 - 1924, Льовен, 1965, стр. 712.
 11. 11,0 11,1 Македонците в културно-политическия живот на България. Анкета от Изпълнителния комитет на Македонските братства, Книгоиздателство Ал. Паскалев и с-ие, София, 1918, стр. 104.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]