Богословец (Киселица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Богословец is located in Македонија
Богословец
Местоположба на Богословец во Македонија
Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Киселица
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Богословец археолошко наоѓалиште во околината на Киселица, Делчево. Наоѓалиштето претставува црква од старохристијанско време

Под маалото Лисичор се гледаат грамади од насобрани камења и урнатини од црква. Ѕидовите на црквата се градени од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069