Богословец (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село видете Богословец.
Богословец
Ridot-Bogoslovec-vo-Ovche Pole.jpg
Глетка кон Богословец
Највисока точка
Надм. вис.755 м
Матичен врвСв. Јовански Рид
Координати41°45′53″N 22°00′43″E / 41.76472° СГШ; 22.01194° ИГД / 41.76472; 22.01194Координати: 41°45′53″N 22°00′43″E / 41.76472° СГШ; 22.01194° ИГД / 41.76472; 22.01194
Географија
Богословец is located in Македонија
Богословец
Богословец
Местоположба на Богословец во Македонија
МестоМакедонија Македонија
ОбластОвче Поле

Богословец — ниска планина во Македонија, што се наоѓа 10 км западно од Штип. Највисок врв е Св. Јовански Рид (755 м), а малку понизок е Тиски Врв (747 м). Богословец е познат по експлоатацијата на азбест, која е вршена до половината на XX век. Богословец е гол, без шумска растителност, со исклучок на осамените дрвенести стебла. Развиена е интензивна ерозија.[1] Во планината има и помали наоѓалишта на глина.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Prirodnjački muzej srpske zemlje (Belgrade, Serbia) (1948) (на српско-хрватски). Bulletin du Muséum d'histoire naturelle du pays serbe: Minéralogie, géologie, paléontologie. Naučna knjiga. 
  2. (на македонски) Godišen zbornik: Annuaire. Agriculture. Zemjodelstvo (21-23 издание). Univerzitet vo Skopje. Zemjodelsko-šumarski fakultet. 1968. стр. 152.