Кишино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кишино
Кишино is located in Македонија
Кишино
Местоположба на Кишино во Македонија
Кишино на интерактивна карта

Координати 41°42′30″N 21°54′43″E / 41.70833° СГШ; 21.91194° ИГД / 41.70833; 21.91194Координати: 41°42′30″N 21°54′43″E / 41.70833° СГШ; 21.91194° ИГД / 41.70833; 21.91194
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Coat of arms of Lozovo Municipality.svg Лозово
Население 8 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2208
Шифра на КО 24016
Надм. вис. 362 м
Кишино на општинската карта
Кишино во Општина Лозово.svg

Атарот на Кишино во рамките на општината
Commons-logo.svg Кишино на Ризницата

Кишино — село во Општина Лозово.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Сландол, меѓу Брегалница и Вардар. Од градот Велес е оддалечено 14 километри во југоисточен правец.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 480 Турци.[2] Како турско село означено било и од страна на Леонард Шулце Јена и Димитар Гаџанов.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948547—    
1953614+12.2%
1961197−67.9%
197188−55.3%
198185−3.4%
ГодинаНас.±%
199120−76.5%
199415−25.0%
200222+46.7%
20218−63.6%

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 22 жители, Македонци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 8 жители, од кои 2 Албанци и 6 лица без податоци.[3]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 480 547 614 197 88 85 20 15 22 8
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1709 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа. Во ова избирачко место е опфатено и селото Бекирлија.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 25 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
  3. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  8. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  10. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 351. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]