Клисе Једиги (Кишино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клисе Једиги

Карта

Местоположба 41°42′42″N 21°55′44″E / 41.71167° СГШ; 21.92889° ИГД / 41.71167; 21.92889Координати: 41°42′42″N 21°55′44″E / 41.71167° СГШ; 21.92889° ИГД / 41.71167; 21.92889
Основни податоци
Место Кишино
Општина Лозово
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Клисе Једигиархеолошко наоѓалиште кај светиниколското село Лозово, Општина Лозово. Претставува црква од средниот век.

На 2,5 км источно од селото се наоѓаат остатоци од објект со апсида на источната страна, а околу него фрагменти од градежен материјал.

Според кажувањето на мештаните, биле најдени импост-капител и база од столб.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 351. ISBN 9989-649-28-6.