Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Сарамзалино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Bogorodica Saramzalino 01.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора светиниколска
Местоположба
Координати 41°47′14.4″N 21°56′24.1″E / 41.787333° N; 21.940028° E / 41.787333; 21.940028Координати: 41°47′14.4″N 21°56′24.1″E / 41.787333° N; 21.940028° E / 41.787333; 21.940028
Населено место Сарамзалино
Општина Лозово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба 14 јануари 2007
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во селото Сарамзалино. Црквата се наоѓа на влезот од селото, непосредно од десната страна на патот кој води од селото Лозово.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен на 14 јануари 2007 година од страна на митрополитот на Брегалничката епархија г. Иларион.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм, при што куполата има осумаголна основа и на секоја од страните има по една монофора. Монофори има и на ѕидовите од црквата. Влезната врата е на западната страна, а над неа има полукружна фреска на Богородица со Исус. Црквата е градена од камен и е покриена со кров од ќерамиди, додека куполата е покриена со лимен кров. Камбанаријата претставува правоаголна рамка во којашто се наоѓа ѕвоното и се издига од кровот над влезната врата. Дворот на црквата е ограден со камена ограда и метални прегради.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]