Хатиџе Муратова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хатиџе Муратова
Позната глумица, пчеларка

Хатиџе Муратова - македонска пчеларка и глумица, позната по улогата во документарниот филм „Медена земја“.

Животопис[уреди | уреди извор]

Хатиџе потекнува од семејство со турски корени, зборува македонски и турски, и живее во селото Дорфулија.

Медена земја[уреди | уреди извор]

Види главна статија за Медена земја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Хатиџе Муратова на IMDB [1]
  • Медена земја [2]