Прејди на содржината

Клуковец

Координати: 41°42′22″N 21°41′44″E / 41.70611° СГШ; 21.69556° ИГД / 41.70611; 21.69556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клуковец
Клуковец во рамките на Македонија
Клуковец
Местоположба на Клуковец во Македонија
Клуковец на карта

Карта

Координати 41°42′22″N 21°41′44″E / 41.70611° СГШ; 21.69556° ИГД / 41.70611; 21.69556
Регион  Вардарски
Општина  Велес
Население 311 жит.
(поп. 2021)[1]

Повик. бр. (+389) 043
Шифра на КО
Надм. вис. 350 м
Клуковец на општинската карта

Атарот на Клуковец во рамките на општината
Клуковец на Ризницата

Клуковец — село во западниот дел на Општина Велес, во околината на градот Велес.

Населбата официјално била прогласена за село во 2014 година.[2][3]

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во средното сливно подрачје на реката Тополка, од нејзината лева страна. Од градот Велес селото е оддалечено 16 километри и лежи на надморска височна од 350 метри.

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Население

[уреди | уреди извор]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
194834—    
195343+26.5%
196154+25.6%
197168+25.9%
1981104+52.9%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994159—    
2002193+21.4%
2021311+61.1%

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 193 жители, сите Албанци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 311 жители, од кои 310 Албанци и 1 лице без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 34 43 54 68 104 0 159 193 311
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Клуковец е албанско село.

Според истражувањата од 1966 година, родови во селото се:

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Во селото работи подрачно основно училиште на ОУ „Васил Главинов“ од Велес. Наставата се одвива тука во првите пет одделенија. Наставата во училиштето се изведува на албански наставен јазик.[11]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Избирачко место

[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2200 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место бил запишан вкупно 1 гласач.[13]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Закон за територијална организација на локалната самоуправа на Република Македонија“. Министерство за локална самоуправа на Македонија. Собрание на Македонија. 16 септември 2014. Посетено на 16 септември 2014.
 3. „Седум села никнаа во Македонија“. Дневник. МПМ Македонија. 16 септември 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 16 септември 2014.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. Трифуноски, Јован (1968). Областа на Бабуна и Тополка.
 11. „Страница на ОУ „Васил Главинов". ОУ „Васил Главинов“ - Велес. ОУ „Васил Главинов“. Посетено на 16 септември 2014.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]