Министерство за локална самоуправа на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Министерство за локална самоуправа
Лого на МЛС
Податоци за органот
Надлежност Влада на Македонија
Седиште Скопје, Македонија Македонија
Вработени 53[1] (2017)
Надлежен министер Горан Милевски
Мрежно место
mls.gov.mk


Министерството за локална самоуправа или скратено МЛС, е едно од министерствата во Владата на Македонија.

Структура[уреди | уреди извор]

Министерството е составено од 6 сектори[2]:

  • Сектор за финансиски прашања,
  • Сектор за одржлив развој на локалната самоуправа,
  • Сектор за правни и општи работи,
  • Сектор за регионален развој и меѓуопштинска соработка,
  • Сектор за кабинетски работи и меѓународна соработка,
  • Сектор за Европска Унија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Извештај за следењето на примената на начелото на соодветна и правична застапеност за 2017 година“ (PDF). Народен правобранител на Република Македонија. јуни 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-04-18. Посетено на 2019-06-09.
  2. „Сектори на министерството“. Архивирано од изворникот на 2013-07-20. Посетено на 2013-06-27.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]