Министерство за финансии на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Министерство за финансии
Податоци за органот
Основан 1992
Надлежност Влада на РМ
Седиште Скопје, Македонија Македонија
Вработени 640[1] (2017)
Надлежен министер Драган Тевдовски
Мрежно место
finance.gov.mk/
Белешки
¹Како министерство на Република Македонија

Министерство за финансии на Република Македонијаминистерство во состав на Владата на Република Македонија.

Министерството било формирано во 1992 година. За прв министер на финансии по осамостојувањето на Македонија бил избран Методија Тошевски.

Актуелен министер за финансии е Драган Тевдовски.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Извештај за следењето на примената на начелото на соодветна и правична застапеност за 2017 година“ (PDF). Народен правобранител на Република Македонија. јуни, 2018. конс. 2019-06-09. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]