Влада на Македонија од 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Влада на Македонија од 2017 година — орган на извршната власт во Република Македонија избран по предвремените парламентарни избори од 11 декември 2016. Лидерот на СДСМ Зоран Заев добил мандат за состав на владата од претседателот Ѓорге Иванов како предводник на најголемата партија од парламентарното мнозинство.[1] Собранието на Република Македонија на 31 мај 2017 со 62 гласа „за“ 44 „против“ и 5 „воздржан“ ја изгласало владата на Заев. Освен СДСМ во владата учествувале албанските партии ДУИ со шест министри и АА со двајца министри.[2] Партијата ВМРО-ДПМНЕ по 11 години на власт заминала во опозиција.[3]

Состав на владата[уреди | уреди извор]

Фотографија на македонската влада од 2017 (прв ред од лево кон десно): Кочо Анѓушев, Хазби Лика, Радмила Шекеринска, Зоран Заев, Оливер Спасовски, Бујар Османи.

Составот на владата на Македонија од 2017 година е следен:[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада“. Вечер. 17 мај 2017. конс. 28 мај 2017. 
  2. „Македонија со нова Влада“. Вечер. 1 јуни 2017. конс. 1 јуни 2017. 
  3. „11 години владеење – што остави власта на ВМРО-ДПМНЕ“. 24 Вести. 31 мај 2017. конс. 31 мај 2017. 
  4. „Владата на Зоран Заев влезе во Собранието“. 24 Вести. 28 мај 2017. конс. 28 мај 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]