Чука (Велешко)

Координати: 41°49′07″N 21°47′04″E / 41.81861° СГШ; 21.78444° ИГД / 41.81861; 21.78444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чука
Чука во рамките на Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Чука на карта

Карта

Координати 41°49′07″N 21°47′04″E / 41.81861° СГШ; 21.78444° ИГД / 41.81861; 21.78444
Регион  Вардарски
Општина Велес
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 391 м
Чука на општинската карта

Атарот на Чука во рамките на општината
Чука на Ризницата

Чука — историско село во Повардарието, денес во Општина Велес.

Географија[уреди | уреди извор]

Чука се наоѓала 2 км јужно од с. Лугунци, на атарската граница со с. Сојаклари.

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“, во 1873 г. селото (Чинка, Tchinka) се води како село со 6 домаќинства, со 23 жители Македонци.[2][3] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Чука имала 21 жител, сите Македонци.[2][4]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена ја покажува Чука (Čuka) како турско село во рушевини.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 184-185.
  4. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 157.
  5. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927