Дуган

Координати: 41°45′49″N 21°44′28″E / 41.76361° СГШ; 21.74111° ИГД / 41.76361; 21.74111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дуган
Доган
Дуган во рамките на Македонија
Дуган
Местоположба на Дуган во Македонија
Дуган на карта
Координати 41°45′49″N 21°44′28″E / 41.76361° СГШ; 21.74111° ИГД / 41.76361; 21.74111
Регион  Вардарски
Општина Велес
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 226 м
Дуган на општинската карта

Атарот на Дуган во рамките на општината
Дуган на Ризницата

Дуган или Доган — историско село во Повардарието, денес во северниот дел на Општина Велес.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на еден километар западно од Новачани, меѓу селото и Вардар.

Историја[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Дуган имал 50 Македонци[2] и 20 Турци.[3]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го покажува Доган (Dogan) како турско село во рушевини.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 157.
  4. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927

Надворешни врски[уреди | уреди извор]