Бајраче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бајраче е македонско оро кое потекнува од Костурско. Орото го играат жени. Во еден момент на играње во круг на знак на ороводецот играчите паровно се одделуваат и продолжуваат да играат во пар.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]